Felietony i Porady

Wystawa Björk Digital w Sumerset House w Londynie

Dodano 11 września 2016 03:09, przez Katarzyna Frąckowiak
Wystawa Björk Digital w Sumerset House w Londynie

.

Björk to artystka, która w swojej karierze nie raz zaskoczyła nas nie tylko swoim wyglądem, ale przede wszystkim tym, jak rozwija się jej kariera, oraz w jak niezwykły sposób korzysta z wszelkich nowinek technologicznych. Od 1977 roku, w którym zadebiutowała jako 11 letnia dziewczynka, Björk pokazuje nam swój świat inspirowany islandzką naturą, jej odgłosami, które miały wielki wpływ na sposób jej śpiewania oraz nauką.
W zeszłym roku, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku widzowie mogli podziwiać kostiumy artystki oraz artystyczne instalacje.
W tym roku, 31 sierpnia w Somerset House, w Londynie została otwarta wystawa Björk Digital. To atrakcja nie tylko dla fanów muzyki i sztuki, ale również nowych technologii. Islandzka artystka opisuje ją jako „Bardzo prywatne, wręcz teatralne przeżycie”. Na Björk Digital widzowie mogą zobaczyć 4 teledyski artystki w technologii wirtualnej rzeczywistości, w tym miedzy innymi instalację wideo „Black Lake” oraz teledysk „Mouthmantra”, nakręcony wewnątrz jamy ustnej artystki w trakcie śpiewu. Oczywiście w czasie trwania wystawy sama Björk w Royal Albert Hall zaprezentuje swój ostatni multimedialny projekt „Vulnicura”.


Björk nigdy nie przestanie nas zaskakiwać. Na konferencji prasowej, która odbyła się w Londynie z okazji premiery wystawy pojawiła się jako avatar.
W swoim poście na Facebooku artystka napisała:
,,Jestem niezwykle szczęśliwa, będąc muzykiem pop takim jakim jestem. Czuję, że VR jest naturalną kontynuacją teledysków. Dzisiejsza technologia pozwala kobietom pracować poza systemami hierarchicznymi co daje ogromną swobodę. Mój laptop, który nabyłam w 1999 roku dał mi moje osobiste studio, w którym powstała płyta „Vespertine”. Ekran dotykowy z 2006 roku pozwolił mi na lepsze rozpisanie mojej specyficznej muzykologii poza klasyczny kanon, a bliżej natury, co dało światu „Biophilię”. Wirtualna rzeczywistość tworzy dla mnie nową scenę, z dala od polityki i wpływów, daje mi przestrzeń, gdzie obraz i dźwięk mogą zaistnieć w pełni w 360 stopniach, niczym nieskrępowane."

Wystawę „Björk Digital” można oglądać do 23 października w Somerset House w Londynie.Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !