Felietony i Porady

Unikatowa kolekcja Jana Styczyńskiego na sprzedaż

Dodano 21 listopada 2016 02:11, przez Piotr Zyznowski
Unikatowa kolekcja Jana Styczyńskiego na sprzedaż

Wyobraźmy sobie, że topowi artyści tworzą po jednym dziele na absolutnie wyjątkowym materiale. Nigdy więcej tego nie powtórzą. Powstałe prace stanowią najbardziej oryginalną polską kolekcję sztuki współczesnej, zamkniętą w formie... ceramicznych talerzy, na których znajduje się sztuka najważniejszych. Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski i Ryszard Winiarski to zaledwie niektórzy z nich.

 

Ponad 60 wyjątkowych prac będzie można oglądać w listopadzie w DESA Unicum. Z niebywałą kolekcją wiąże się również niezwykła historia. Ceramiczne talerze przez dekady należały do prywatnego właściciela i nie były dostępne dla miłośników sztuki. Dzieła były dumą rodzinnego domu Jana Styczyńskiego, polskiego fotografa, który przyjaźnił się i pracował z najważniejszymi współczesnymi artystami. Styczyński poprosił między innymi wspomnianego Kantora, Nowosielskiego i Winiarskiego oraz Tadeusza Dominika, Henryka Stażewskiego, Jana Tarasina, Teresę Pągowską, Jana Lebensteina i wielu innych o stworzenie niepowtarzalnej pracy na ceramicznym talerzu. Każdy talerz jest więc inny, idealnie oddaje styl artysty i koresponduje ze sztuką, którą możemy dziś oglądać w muzeach na całym świecie. Wartość dzieł jest natomiast nie do wycenienia – są to obiekty tak rzadkie i niezwykłe, że aż bezcenne.

 

Jan Styczyński długo marzył o stworzeniu wyjątkowej kolekcji – do wyboru ceramicznych talerzy zainspirowała go wystawa ceramiki Pabla Picassa w Muzeum Narodowym w Warszawie. Niektórym artystom, między innymi Tadeuszowi Brzozowskiemu, Zbigniewowi Makowskiemu i Jerzemu Nowosielskiemu sugerował podjęcie konkretnych motywów. Pozostałych prosił o zdanie się na talent i inwencję. Misy stworzone w latach 1973-1977 reprezentują wszystkie kierunki i tendencje sztuki współczesnej tego pięciolecia.

 

Jedną z najbardziej oryginalnych kolekcji sztuki współczesnej będzie można oglądać od 4 listopada w DESA Unicum. Wystawa zakończy się aukcją 22 listopada o godzinie 19. Talerze będą pobijać własne rekordy.

Aukcja: 22 listopada, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

 

Wystawa obiektów: 14-22 listopada, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !