Felietony i Porady

Rozmowa na siedząco w DADO DESIGN

Dodano 2 maja 2013 07:05, przez Joanna Daniło
 Rozmowa na siedząco w DADO DESIGN

 Spotkanie z designem na światowym poziomie to zawsze przyjemność, a spotkanie z uznanym projektantem światowego designu i możliwość rozmowy o jego pracy, gdy siada się na stworzonych przez niego krzesłach to coś więcej.

Andreas Ostwald, bo o nim tu mowa tworzy między innymi dla marki meblowej Infiniti, ale jego działalność jest jak najbardziej wielopłaszczyznowa, otwarta na medycynę, oświetlenie, elektronikę, architekturę. Jest niemieckim designerem i profesorem na słynnym Univesity of the Arts w Bremie.

Podczas projektowania wnętrz oraz rzeczy, Andreas Oswald za każdym razem poszukuje unikatowych rozwiązań, co w końcowym efekcie daje ekskluzywny produkt. Jego filozofią jest potrzeba zachowania estetycznej perfekcji, możliwej do osiągnięcia dzięki absolutnym proporcjom zawartym w projekcie, który jest tworzony pod konkretny materiał i idealne dobranie technologii wykonania całości. No i oczywiście słynne już motto w tworzeniu design „Forma podąża za funkcją”. Posłuchajmy co Designer mówi dalej: „Aby to nie było puste, najpierw trzeba zdefiniować funkcję, czyli co ona oznacza w dzisiejszych czasach. Powinna bowiem nawiązywać do emocjonalnych aspektów społeczno-gospodarczych i środowiskowych. Może dotyczyć ponownego wykorzystania (recykling) czy uniwersalnego projektowania. Jest jeszcze kwestia zrównoważonego rozwoju.

A co jeśliby połączyć wszystkie te elementy?” Andreas Ostwald na podstawie dwóch krzeseł ( na których siedzieliśmy podczas rozmowy),z których jedno CALLITA jest ultranowoczesne, a drugie NEXT odnosi się do lat 60 tych, pokazuje, że design powinien iść do przodu sięgając nawet do przeszłości. Odtwarzanie dawnych tematów musi być jednocześnie twórcze, czego według niego nie było widać na tegorocznych targach w Mediolanie, zdominowanych zbyt dosłownym podejściem projektantów do stylu vintage.

Zachwyciło mnie krzesło NEXT, nawiązujące do lat 60 tych swoim wyważonym spokojem kształtu, ale grające niezwykłą formą siedziska( wdrażanie do produkcji trwało rok), stanowiącym o jego współczesnym charakterze. W perforowanym trójwymiarowymi otworami krześle widać doskonałe połączenie historii i nowoczesności. Nazwałam je krzesłem oddychającym, co bardzo spodobało się projektantowi. Pięknie wygląda jego dziurkowany cień gdy promienie słoneczne przechodzą przez „dziury” w krześle. Stworzone jest z poliwęglanu, aluminium i drewna bukowego. Drugie krzesło jak mówi sam projektant: „nie wygląda typowo, kiedy pierwszy raz się na nie spojrzy. Wpływ na jego powstanie miał materiał z jakiego zostało wykonane – czyli pianka poliuretanowa. Chciałem stworzyć krzesło, które w całości będzie się składać z jednego tworzywa. CALLITA pokazuje niezwykłość i możliwości materiału z jakiego powstała.” I na koniec słowo Designera o polskim współczesnym wzornictwie, zawsze warto wysłuchać opinii: „Jest ono dość tradycyjne, przyzwyczajone do utartych wartości i rzemiosła, a także dość powolnych zmian. Myślę, że mała rewolucja mogłaby mu pomóc.” Krzesła te i inne designerskie elementy wyposażenia wnętrz dobrych marek zagranicznych i polskich, można zobaczyć w Showroomie DADO DESIGN na terenie Soho Factory w Warszawie, przy ul Minskiej 25, bud. 74. Jest to miejsce gdzie cyklicznie będą się odbywały spotkania z projektantami, designerami, artystami, także polskimi, połączone z wystawami ich prac. A to bardzo dobry pomysł! www.dadodesign.pl

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !