Felietony i Porady

Pokaz specjalny "Miasto 44"

Dodano 31 lipca 2014 09:07, przez AKPA
Pokaz specjalny "Miasto 44"


W ramach oficjalnych obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, 30 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się pokaz specjalny filmu "Miasto 44" w reżyserii Jana Komasy. 
Pokaz na stadionie był pierwszym tej skali wydarzeniem nie tylko w historii polskiej, ale i europejskiej kinematografii. Honorowe miejsce na widowni zajęli Powstańcy, którzy na obchody rocznicy przybyli z całego świata. Pokaz "Miasta 44" ma być symbolicznym hołdem dla ich odwagi i heroizmu. W projekcji wzięli udział twórcy filmu, w tym m.in. reżyser Jan Komasa, producent Michał Kwieciński, autor zdjęć Marian Prokop, a także aktorzy, odtwórcy głównych ról - Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz i Anna Próchniak oraz Maurycy Popiel, Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Michał Meyer, Grzegorz Daukszewicz, Michał Żurawski. "Dzięki temu filmowi sporo się nauczyłem, chciałbym czerpać z wiedzy i doświadczenia powstańców. Pokora, skromność, odwaga, rozwój osobisty i relacje międzyludzkie miały nieprawdopodobną moc" - powiedział Józef Pawłowski odtwórca głównej roli. 
Pokaz rozpoczął się muzyką z filmu, a uroczystą projekcję zapowiedział Marek Kondrat, który wygłosił fragment przemówienia Prezydenta Stefana Starzyńskiego. Zaproszeni goście obejrzeli film na ekranie o niespotykanych rozmiarach. Rama szeroka na 60 metrów, a wysoka na 30 metrów, co odpowiada wysokości dziesięciopiętrowego bloku. Mocujący konstrukcję stelaż będzie ważył sto ton, a gabaryty rozpiętego na nim ekranu wyniosą 51 na 21 metrów. To rozmiar dwukrotnie przekraczający wymiary największego z warszawskich ekranów, znajdującego się w warszawskim kinie Imax. Był to największy ekran, jaki kiedykolwiek wykorzystano w Europie!
Skala wydarzeń na Stadionie Narodowym w pełni odpowiada rozmachowi, jaki cechuje "Miasto 44". Przez plan uniwersalnej opowieści o miłości, młodości, odwadze i poświęceniu, rozgrywającej się w czasie Powstania Warszawskiego, przewinęło się ponad 3 000 statystów. Trzon aktorski składał się z 130 aktorów, zaś stałą ekipę filmową, wraz z postprodukcją, współtworzyło 157 osób. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu. Obsada została wybrana w serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 000 osób. Konsultantem do spraw efektów specjalnych był wybitny hollywoodzki specjalista Richard Bain, który wcześniej współpracował z takimi wizjonerami kina, jak Christopher Nolan, Peter Jackson oraz Terry Gilliam i ma w dorobku efekty do światowych hitów, między innymi: "Casino Royale", "Incepcji", "King Konga" i "Nędzników". Zdjęcia do filmu pochłonęły łącznie 72 kilometry taśmy filmowej!
"To był niezwykły rok, który całkowicie podporządkowałam mojemu udziałowi w filmie. Jeśli miałam tydzień przerwy w zdjęciach, nie mogłam oderwać się emocjonalnie od tego filmu (&) Nie wiem, czy dzisiejsze, młode pokolenie miałoby w sobie tyle odwagi, co tamci młodzi ludzie" - dodała Zofia Wichłacz, która wcieliła się w główną rolę żeńską.
Pokaz obejrzało 12 tysięcy widzów, w tym ponad dwa tysiące liczyli goście honorowi, a więc Powstańcy, którzy przyjechali z całego świata. Obecni byli również przedstawiciele władz państwowych, władz m. st. Warszawy, politycy oraz dyplomaci. Honorowy patronat nad filmem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski, który oglądał film z małżonką w loży prezydenckiej. Nie zabrakło również ludzi kultury, sztuki i mediów, w tym: Grażyny Szapołowskiej z Erykiem Stępniewskim, Maryli Rodowicz z Andrzejem Dużyńskim i synem Jędrkiem Dużyńskim, Liliany Głąbczyńskiej-Komorowskiej z rodziną, Zofii Zborowskiej, Roberta Kupisza, Mikołaja Lizuta i wielu innych.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !