Felietony i Porady

Patriotyzm w tle

Dodano 3 maja 2013 09:05, przez Joanna Daniło
Patriotyzm w tle

 Dzień Flagi, 3 Maj – ciąg matematycznie patriotyczny. Patrzę właśnie na twarze przed Pałacem Prezydenckim i nie widzę nikogo młodego. Nie chciał nikt przyjść czy nikogo nie zaproszono? Dobrze, że inne imprezy miały dobrze zróżnicowane tło.

Bo patriotyzm jest zawsze w tle, wtedy najlepiej go nie widać, a mimo to jest. Bo patriotyzm jest cichy. Bo patriotyzm jest niepoliczalny, nie dzieli i nie ma przydomka „prawdziwy”. Bo patriotyzm nie musi ociekać smutkiem i łzami pokoleń.

Dobrze jest znać historię, pamiętać, ale widzieć i działać tu i teraz, patrząc jednocześnie naprzód. Jak sprzedać młodym ludziom patriotyzm? Czy ktoś się nad tym zastanawiał? Może politycy?

Najlepiej dając im możliwości mądrego życia, pracę przez dobre prawo, ustawy, szybkość działania instytucji, rozsądek w tworzeniu tego wszystkiego… To samo dotyczy starszych osób, którzy też chcą i powinni pracować do 67 roku, tylko nie mają gdzie i jeszcze „zabierają pracę młodym”. Pokolenie, które pamięta czasy socjalizmu, patriotyzm „wyssało z mlekiem matki” i wzrusza się gdy usłyszy pieśń „my pierwsza brygada…”

Młodzi potrzebują nowoczesnych nawiązań do historii, bo są o lata świetlne do przodu w postrzeganiu świata. Nie chcą się smucić, pragną wydobywać z życia to co najlepsze. Móc pracować, cieszyć się wolnością i wierzyć, że mają perspektywy w swojej ojczyźnie i na całym szerokim świecie, dając z siebie to, co w nich najlepsze: talenty, zdolności i „wyssaną z mlekiem matki wolność” działania. Nie mogą zastanawiać się czy zjedzenie czekoladowego orła to profanacja godła narodowego, jak o tym dyskutowali politycy.

Czekolada jest przecież do jedzenia!

 Zdjęcie Annie Leibovitz

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !