Felietony i Porady

Kultowy przystanek Warszawa Powiśle wpisana do rejestru zabytków

Dodano 29 sierpnia 2018 03:08, przez Kasia Tilda Frąckowiak
Kultowy przystanek Warszawa Powiśle wpisana do rejestru zabytków

Jeden z najbardziej charakterystycznych przystanków kolejowych w stolicy – Warszawa Powiśle wpisany został do rejestru zabytków.

Przystanek wybudowano w latach 1954-1963 według projektu Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Oprócz podstawowej funkcji spełniał jeszcze jedną. Architekci zakładali wykorzystanie peronów do komunikacji pieszej łączącej Śródmieście z położonym niżej Powiślem.

Obiekt uważany jest za doskonały przykład budownictwa oraz architektury powojennego modernizmu w Polsce.

Wojewódzki konserwator objął kultowy już przystanek kolejowy w stolicy - Warszawa Powiśle ścisłą ochroną z uwagi na zachowane wartości historyczne, naukowe i artystyczne.

„Przystanek dokumentuje powojenny rozwój kolejnictwa na terenie Warszawy. Architekci dokończyli, przerwany wojną, projekt linii średnicowej, rozszerzając jego koncepcję o budowę przystanków osobowych, wiążących podmiejski ruch kolejowy z komunikacją miejską. Głównym założeniem projektantów pod względem wizualnym było skontrastowanie architektury budowli z bezpośrednio sąsiadującym wiaduktem im. J. Poniatowskiego, a także zaakcentowanie przystanku w przestrzeni miejskiej. W tym celu oba pawilony kasowe oraz zejścia do tunelu otrzymały łupinowe dachy o wygiętych lub pofalowanych płaszczyznach, silnie odznaczających się w krajobrazie Skarpy Wiślanej i doskonale widoczne z poziomu ulic, peronów, jak i wiaduktu. Zarazem wszystkie budowle zostały wkomponowane w tarasowe ukształtowanie terenu, m. in. poprzez nachylenie dachów górnego pawilonu oraz zejść do tunelu w kierunku Wisły", napisał Prof. Jakub Lewicki, wojewódzki konserwator.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !