Felietony i Porady

Koncert ŚPIEW MURÓW 44 w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Dodano 23 lipca 2014 01:07, przez Redakcja
Koncert ŚPIEW MURÓW 44  w  rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

31 lipca 2014, godz. 20.30, Plac Krasińskich

70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego znów przypomina nam o dramatycznej walce o życie naszego miasta, pełnej poświęcenia i nadziei. O Warszawę, przetrwanie stolicy i jej mieszkańców walczyli żołnierze, kobiety, mężczyźni i młodzież, a także dzieci...
W koncercie Śpiew Murów 44 w reżyserii Jerzego Bielunasa zobaczymy obrazy z tamtych 63 dni zmagań, determinacji, euforii, młodzieńczego zapału, który w końcu zgasł.

Na widowisko artystyczne zaprasza Stołeczna Estrada, instytucja kultury m.st. Warszawy.

„Koncerty i widowiska muzyczne to bardzo ważny element obchodów rocznicowych. Dzięki zabiegom artystycznym, tekstom literackim, specjalnie skomponowanej muzyce i nowoczesnym animacjom, możemy często językiem symboli mówić o tych bardzo trudnych momentach naszej historii.” – mówi Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady.

Tytuł koncertu zaczerpnięty został z wiersza Tadeusza Gajcego Śpiew murów. W każdym miejscu Warszawy, w murach domów, piwnicach odzywają się z samego dołu pięter klawiaturą w szumach i szmerach głosy. Opowiadają historię miasta zapisaną w dniach radosnych i w tych dramatycznych, pełnych tragizmu. Idziemy za tymi głosami, za krzykiem spod ziemi.

Swoich głosów do często bardzo wstrząsających wspomnień i relacji udzielą znani artyści, którzy od lat angażują się w projekty powstańcze. Będą to: Stanisława Celińska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Kinga Preis, Adam Woronowicz, Adam Nowak, Janusz Radek, Natalia Niemen, Mateusz Pospieszalski, a także aktorzy najmłodszej generacji - tegoroczni absolwenci PWST - Michał Czaderna i Tomasz Piotrowski. Towarzyszyć im będzie chór, kwartet smyczkowy i zespół muzyczny pod kierownictwem Mateusza Pospieszalskiego

„Tegoroczny koncert oddaliśmy w ręce Jerzego Bielunasa – reżysera, który w wyjątkowy sposób wyławia z tekstów i archiwaliów poświęconych powstaniu esencję, która bardzo celnie trafia do wyobraźni nie tylko osób osobiście związanych z historią powstania, ale i młodego pokolenia Polaków.” – podkreśla Andrzej Matusiak.

W scenariuszu pojawia się wiele fragmentów wierszy Anny Świrczyńskiej, które wydane w 1974 roku w tomie Budowałam barykadę zostały uznane przez Czesława Miłosza za jeden z najważniejszych polskich utworów podejmujących tematykę wojenną. "Ośmielam się twierdzić, - pisał noblista - że jego waga jest co najmniej równa wadze Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego. Dwa te dzieła pozostają, jako najprawdziwszy przekaz dla dalekich pokoleń.”

W scenariuszu wykorzystano też powstańcze pieśni oraz m. in. teksty K. K. Baczyńskiego, T. Gajcego, A. Kamińskiego i fragmenty wspomnianego już „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, uznanego za arcydzieło utworu opisującego życie ludności cywilnej w czasie powstania.

N

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !