Felietony i Porady

GDYNIA LADIES' JAZZ FESTIVAL 2013 PRZEDSTAWIA DIONNE WARWICK

Dodano 13 maja 2013 06:05, przez Redakcja
   GDYNIA LADIES' JAZZ FESTIVAL 2013 PRZEDSTAWIA DIONNE WARWICK

GDYNIA LADIES' JAZZ FESTIVAL 2013 PRZEDSTAWIA DIONNE WARWICK, która  wystąpi z jedynym koncertem w Polsce 13 lipca w Gdyni na Ladies' Jazz Festival!!

Dionne Warwick to  gwiazda estrady porównywana jedynie z takimi kobietami ikonami amerykańskiego przemysłu rozrywkowego jak Barbra Streisand czy Liza Minnelli.

Od 1962 roku ponad 56 Jej singli trafiło do pierwszej setki list przebojów Billboardu, co stawia  Ją w jednym szeregu z Madonną i Arethą Franklin w czwórce wokalistek mających największą ilość piosenek  na listach przebojów.

Od początku swojej kariery w 1962 roku  Dionne Warwick nawiązała wieloletnią współpracę  z kompozytorem Burtem Bucharachiem i tekściarzem Halem Davidem i wyśpiewała takie przeboje ich autorstwa jak Don’t make me over, Walk on By, Do you know the way to San Jose, Alfie  czy I say a little prayer.

Dionne Warwick była dwunastokrotnie nominowana do Grammy i pięciokrotnie otrzymała tę nagrodę. Efektem muzycznej współpracy  Dionne Warwick z Barry Gibbem i Bee Gees jest jej pochodzący z 1982 roku wielki przebój Heartbreaker    

Trzy lata później w 1985 roku  Dionne Warwick wraz z całą plejadą gwiazd  takich jak Michael Jackson, Lionel Richie, Ray Charles, Willie Nelson,Tina Turner czy Bruce Springsteen  uczestniczyła w nagraniu charytatywnej piosenki  We are the World, z której dochód był przeznaczony na rzecz głodujących w Afryce.

"We Are the World" został najlepiej sprzedającym sie singlem otrzymując po raz pierwszy w historii status wielokrotnie platynowej płyty. Sprzedał się na świecie w rekordowym nakładzie  20 milionów egzemplarzy.

W tym samym 1985 roku Dionne Warwick nagrała kolejną ważną piosenkę  „That’s what friends are for” z udziałem Stevie  Wondera, Eltona Johna i Gladys Knight. Dochód ze sprzedaży  tego singla był przeznaczony dla  amerykańskiej fundacji na rzecz badań nad AIDS. Singiel That’s what friends are for został wydany pod nazwą  "Dionne and Friends" i ostatecznie zgromadził ponad 3  miliony dolarów na ten cel.

Ta wspaniała artystka i wielka gwiazda wystąpi z jedynym koncertem w Polsce  już 13 lipca w Gdyni podczas tegorocznej dziewiątej edycji Ladies’ Jazz Festival. 

„Ladies’ Jazz Festival” jest jedynym cyklicznym festiwalem dam jazzu w Europie, a może i na świecie. To od niemal 10lat miejsce, w którym każdym koncertem składa się hołd damom jazzu za ich (zbyt rzadko podkreślany) wkład w rozwój muzyki i jednocześnie każdy występ jest najlepszym dowodem na to, że bez kobiet ten rodzaj muzycznej ekspresji byłby o wiele uboższy. 

Od pierwszej edycji Ladies’ Jazz Festival odbywa się w lipcowe, weekendowe wieczory w Gdyni. W swej historii Festiwal gościł (nierzadko po raz pierwszy w Polsce) takie sławy jak Randy Crawford, Eliane Elias, Patricia Barber, Candy Dulfer, Dee Dee Bridgewater, Toshiko Akiyoshi, M’Shell Ndegeocello i wiele, wiele innych gorących nazwisk. To miejsce nie wstydzące się przedstawić twórczość kobiet tworzących nie tylko Jazz, ale i przemyślany, czerpiący z jazzu pop, a raczej po prostu dobrą muzykę. To również tutaj wystąpiły takie panie i grupy jak Ive Mendes, Mia Cooper z Gabin, The Puppini Sisters, Club des Belugas, Incognito czy Nouvelle Vaque ze swoją oryginalną interpretacją bossa novy. Od początku pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu jest Piotr Łyszkiewicz.”

Więcej informacji: Maciej Farski 603 132 192, mfarski@mfbridge.pl
www.ladiesjazz.pl, profil Ladies' Jazz Festival na FB,

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !