Felietony i Porady

Artyści kochają siebie.

Dodano 19 maja 2014 10:05, przez Katarzyna Frąckowiaka
Artyści kochają siebie.


Czymże jest narcyzm? To nic innego jak miłość własna.
I własnie pod takim tytułem  "Miłość własna. Czyli artyści kochają siebie" Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zorganizowała wystawę.
"Artysta bardzo często sam siebie czyni tematem swoich dzieł. Skutki bywają dalekosiężne - znamy to chociażby z historii sztuki - tacy twórcy jak np. Durer, Rembrandt, Van Gogh niemalże bez przerwy wpatrywali się w siebie i portretowali siebie. I często powstawały z tego ważne dzieła" - powiedział kurator wystawy Bogusław Deptuła.
Wystawę bedą otwierać XVII i XVIII grafiki z wizerunkiem patrona wystawy mitologicznego Narcyza.
Bogusław Deptuła organizując wystawę wiedział, że wielu z zaproszonych do udziału artystów posiada już prace, w których  sami sa tematem pracy.
"Co do pewnych artystów wiedziałem, że takie prace już mają. Innych zapytałem, czy mieliby ochotę przygotować specjalnie jakieś dzieło. Myślałem .o gronie 10-15 artystów, wystawa się jednak rozrosła. Okazało się, że dla wielu twórców zainteresowanie samym sobą, swoją cielesnością, własnym wizerunkiem jest bliskim motywem artystycznym" - wyjaśnił Deptuła.
Swoje prace wystawi wielu uznanych już twórców - m.in.Edward Dwurnik, Katarzyna Kozyra, Zbigniew Liber, Dorota Nieznalskia, Jacek Sempoliński. Pojawi się także wielu artystów młodego pokolenia np.Przemysław  Branas. A jaka to będzie wystawa, jaki będzie klimat najlepiej chyba określił Kurator wydarzenia Pan Deptuła. "Są prace mające charakter autoerotyczny - artysta tak jest bowiem zapatrzony w siebie, że staje się własnym obiektem miłości i pożądania. W innych przypadkach artysta potrafi wypowiedzieć się niejednoznacznie. I czasami widz będzie zaskoczony i może zapytać, co to ma wspólnego z autoportretem i przesłaniem całej ekspozycji. Jeden z artystów namalował np. obraz z psem. Na pierwszy rzut wydaje się to dziwaczne, ale trzeba przyjąć do wiadomości, że ten twórca tak właśnie postrzega i widzi siebie"
Prace artystów wykonane sa najróżniejszymi technikami. Oglądający znajda tam  obrazy, rysunki, grafiki, instalacje, prace wideo, kolaże, fotografie, rzeźbę, a nawet komiks.
Wstawa przeznaczona jest dla osób pelnoletnich,a ogladać ją można do 8 czerwca 2014 roku w Państwowa Galerii Sztuki w Sopocie.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !