Felietony i Porady

59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” -Program

Dodano 5 sierpnia 2016 02:08, przez Materiał Informacyjny
59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” -Program

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

16-24 września 2016

 Patronat Honorowy

Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Piotr Gliński

Prezydent miasta stołecznego Warszawy

Hanna Gronkiewicz-Waltz

 

16 września / piątek

12:00 – Austriackie Forum Kultury

Spotkanie z kompozytorem: Juliana Hodkinson

 

16 września / piątek

19:30 – Filharmonia Narodowa / Sala Koncertowa

Łukasz Długosz, flet

Agata Kielar-Długosz, flet

Joanna Freszel, sopran

ORKIESTRA FILHARMONII NARODOWEJ

Jacek Kaspszyk, dyrygent

Edgard Varèse Tuning Up

Grażyna Pstrokońska-Nawratil Lasy deszczowe. Koncert na dwa flety i orkiestrę

Philippe Hurel Tour à tour II La rose des vents *

György Ligeti Mysteries of the Macabre *

 

 

16 września / piątek

22:30 – Soho Factory

SCENATET

Juliana Hodkinson, Peter Barnow, projekcja dźwięku

Mikkel Jensen, reżyseria światła

Juliana Hodkinson Angel View *

 

17 września / sobota

12:00 – Austriackie Forum Kultury

Spotkanie z kompozytorem: Philippe Hurel

17 września / sobota

18:00 – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski / Dziedziniec

Anna Kierkosz, teksty na podstawie memów z konkursu, koncepcja artystyczna

Konrad Dworakowski, teksty, koncepcja artystyczna, reżyseria

Jakub Stępień (Hakobo), scenografia, wizualizacje

Łucja Szablewska, głos

Rafał Łuc, akordeon

Wojciech Błażejczyk, gitara elektryczna

Bartosz Sałdan, perkusja

Dominik Płociński, wiolonczela

Maciej Koczur, dyrygent

Marta Śniady Memoopera ** (zamówienie Warszawskiej Jesieni)

17 września / sobota

20:00 – Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr

Małgorzata Sikorska-Miszczuk, koncepcja libretta, libretto

Andrzej Chyra, koncepcja libretta, reżyseria

Mirosław Bałka, scenografia

Agata Zubel, sopran (Amerykanka)

Łukasz Konieczny, bas (Behrens)

Szymon Maliszewski, bas-baryton (Joachim)

Szymon Komasa, baryton (Hans)

Barbara Kinga Majewska, sopran (Kławdia)

Juan Noval–Moro, tenor (Krokowski)

Urszula Kryger, mezzosopran (Naphta)

Jadwiga Rappé, alt (Pani Stöhr)

Marcin Habela, baryton (Peeperkorn)

Karol Kozłowski, ténor (Settembrini)

Anna Gadt (chór / Elly Brand)

Agnieszka Kiepuszewska (chór / Marusia)

Michał Dembiński (chór / Wehsal)

Iwona Kmiecik (chór)

Jacek Kotlarski (chór)

Marcin Wawrzynowicz (chór)

Adam Banaszak, kierownictwo muzyczne

Magdalena Maciejewska, kostiumy

Maria Stokłosa, ruch sceniczny

Bartosz Nalazek, reżyseria światła

Ewa Guziołek-Tubelewicz, reżyseria dźwięku

Paweł Mykietyn Czarodziejska góra (opera na podstawie powieści Thomasa Manna)

17 września / sobota

20:00 – Basen Artystyczny / Opera OFF

Piia Komsi, sopran (Marta)

Aneta Łukaszewicz, mezzosopran (Matka)

Witold Żołądkiewicz, baryton (Jan)

Olga Siemieńczuk, sopran (Maria)

Julia Samojło, fortepian, keyboard

Maciej Piszek, keyboard

Leszek Lorent, Jarema Jarosiński, perkusja

CHAIN ENSEMBLE

Fabián Panisello, dyrygent

Alexis Baskind, reżyser dźwięku

Adam Dudek, wideo

Fabián Panisello Le malentendu * (wersja koncertowa opery kameralnej

do libretta na podstawie sztuki Alberta Camusa © Editions Gallimard, 1958

w adaptacji Juana Lucasa)

18 września / niedziela

12:00 – Austriackie Forum Kultury

Spotkanie z kompozytorem: Fabián Panisello

18 września / niedziela

19:30 – Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr

Małgorzata Sikorska-Miszczuk, koncepcja libretta, libretto

Andrzej Chyra, koncepcja libretta, reżyseria

Mirosław Bałka, scenografia

Agata Zubel, sopran (Amerykanka)

Łukasz Konieczny, bas (Behrens)

Szymon Maliszewski, bas-baryton (Joachim)

Szymon Komasa, baryton (Hans)

Barbara Kinga Majewska, sopran (Kławdia)

Juan Noval–Moro, tenor (Krokowski)

Urszula Kryger, mezzosopran (Naphta)

Jadwiga Rappé, alt (Pani Stöhr)

Marcin Habela, baryton (Peeperkorn)

Karol Kozłowski, ténor (Settembrini)

Anna Gadt (chór / Elly Brand)

Agnieszka Kiepuszewska (chór / Marusia)

Michał Dembiński (chór / Wehsal)

Iwona Kmiecik (chór)

Jacek Kotlarski (chór)

Marcin Wawrzynowicz (chór)

Adam Banaszak, kierownictwo muzyczne

Magdalena Maciejewska, kostiumy

Maria Stokłosa, ruch sceniczny

Bartosz Nalazek, reżyseria światła

Ewa Guziołek-Tubelewicz, reżyseria dźwięku

Paweł Mykietyn Czarodziejska góra (opera na podstawie powieści Thomasa Manna)

18 września / niedziela

19:30 – Basen Artystyczny / Opera OFF

Piia Komsi, sopran (Marta)

Aneta Łukaszewicz, mezzosopran (Matka)

Witold Żołądkiewicz, baryton (Jan)

Olga Siemieńczuk, sopran (Maria)

Julia Samojło, fortepian, keyboard

Maciej Piszek, keyboard

Leszek Lorent, Jarema Jarosiński, perkusja

CHAIN ENSEMBLE

Fabián Panisello, dyrygent

Alexis Baskind, reżyser dźwięku

Adam Dudek, wideo

Fabián Panisello Le malentendu * (wersja koncertowa opery kameralnej

do libretta na podstawie sztuki Alberta Camusa © Editions Gallimard, 1958

w adaptacji Juana Lucasa)

 

19 września / poniedziałek

12:00 – Austriackie Forum Kultury

Spotkanie z kompozytorem: Paweł Mykietyn

 

 

19 września / poniedziałek

19:30 – Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Elfriede Jelinek, Olga Neuwirth, libretto

Natalia Korczakowska, reżyseria

Anna Met, scenografia

Holger Falk, baryton, aktor (Pete / Fred)

Barbara Kinga Majewska, sopran (Alice / Renee)

David Moss, śpiewak, aktor (Mr Eddy)

Piotr Łykowski, kontratenor (Mystery Man)                       

Michał Sławecki, kontratenor (Andy)

Marta Zięba, aktorka (Matka Pete’a)

Dariusz Maj, aktor (Ojciec Pete’a)           

Rafał Kronenberger, aktor (Dyrektor więzienia / Arnie)

Andrzej Olejnik, aktor (Al / Strażnik / Detektyw Lou)

Dariusz Bronowicki, aktor (Ed / Lekarz / Palacz / Detektyw Hank)

Instrumentaliści NARODOWEGO FORUM MUZYKI FILHARMONII WROCŁAWSKIEJ

Mieczysław Unger, dyrygent

Marek Adamski, kostiumy

Tomasz Wygoda, choreografia

Krzysztof Gawlas, live electronics

Marek Kozakiewicz, wideo

Jacqueline Sobiszewski, światło

Fundacja Szabłowska Studio, produkcja

Olga Neuwirth Zagubiona autostrada (opera do libretta Elfriede Jelinek i Olgi Neuwirth

na podstawie scenariusza Davida Lyncha i Barry’ego Gifforda)

19 września / poniedziałek

22:30 – Soho Factory

Salvatore Sciarrino, libretto

Loré Lixenberg, reżyseria

Signe Asmussen, mezzosopran

SCENATET

Rei Munakata, dyrygent

Mikkel Jensen, projekt świateł

Casper Øbro, projekt wideo

Loré Lixenberg, Anna Berit Asp Christensen, scenografia

Mea Andresen, Laura Møller Henriksen, projekt kostiumów

 

Salvatore Sciarrino Infinito nero * (opera)

 

 

20 września / wtorek

19:30 – Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

TALEA ENSEMBLE

David Adamcyk, live electronics

Steven Kazuo Takasugi Sideshow *

 

20 września / wtorek

22:30 – Soho Factory

Salvatore Sciarrino, libretto

Loré Lixenberg, reżyseria

Signe Asmussen, mezzosopran

Rei Munakata, dyrygent

SCENATET

Mikkel Jensen, projekt świateł

Casper Øbro, projekt wideo

Loré Lixenberg, Anna Berit Asp Christensen, scenografia

Mea Andresen, Laura Møller Henriksen, projekt kostiumów

 

Salvatore Sciarrino Infinito nero * (opera)

 

 

21 września / środa

12:00 – Austriackie Forum Kultury

Spotkanie z kompozytorem: Steven Kazuo Takasugi

21 września / środa

19:30 – Teatr Imka

Kolektyw Aaron S:

Sławomir Wojciechowski, kompozycja

Paweł Krzaczkowski, libretto

Krzysztof Cybulski, konstrukcja instrumentów, software

Norman Leto (Łukasz Banach), wideo

LUX:NM Contemporary Music Ensemble (Berlin)

 Kolektyw Aaron S Aaron S ** (opera multimedialna, zamówienie Warszawskiej Jesieni)

 

22 września / czwartek

12:00 – Austriackie Forum Kultury

Spotkanie z kompozytorem: Kolektyw Aaron S: Sławomir Wojciechowski, Paweł Krzaczkowski, Krzysztof Cybulski, Norman Leto (Łukasz Banach)

 22 września / czwartek

19:30 – Basen Artystyczny / Opera OFF

Salvatore Sciarrino, libretto

Pia Partum, reżyseria

Anna Radziejewska, sopran (La Malaspina, Głos zza kurtyny)

Jan Jakub Monowid, kontralt (Ospite / Gość)

Hubert Zapiór, tenor (Służący)

Artur Janda, baryton / bas (Il Malaspina)

SPÓŁDZIELNIA MUZYCZNA CONTEMPORARY ENSEMBLE

Lilianna Krych, dyrygent

Magdalena Maciejewska, scenografia

Marek Zamojski, wideo

Agnieszka Dmochowska–Sławiec, ruch sceniczny

Salvatore Sciarrino Luci mie traditrici (opera)

23 września / piątek

19:30 – Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Shigeko Hata, sopran

Andrzej Bauer, wiolonczela

EUROPEAN WORKSHOP FOR CONTEMPORARY MUSIC

Rüdiger Bohn, dyrygent

Marcin Bortnowski Oczekiwanie

Mark Andre ni *

Ondřej Adámek Karakuri – Poupée mécanique *

Salvatore Sciarrino Introduzione all’oscuro

 

23 września / piątek

19:30 – Basen Artystyczny / Opera OFF

Salvatore Sciarrino, libretto

Pia Partum, reżyseria

Anna Radziejewska, sopran (La Malaspina, Głos zza kurtyny)

Jan Jakub Monowid, kontralt (Ospite / Gość)

Hubert Zapiór, tenor (Służący)

Artur Janda, baryton / bas (Il Malaspina)

SPÓŁDZIELNIA MUZYCZNA CONTEMPORARY ENSEMBLE

Lilianna Krych, dyrygent

Magdalena Maciejewska, scenografia

Marek Zamojski, wideo

Agnieszka Dmochowska–Sławiec, ruch sceniczny

Salvatore Sciarrino Luci mie traditrici (opera)

 

 

23 września / piątek

22:30 – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

GRAUSCHUMACHER PIANO DUO: Andreas Grau, Götz Schumacher, fortepiany

Thomas Hummel, live electronics

Marta Grzywacz, głos

Magdalena Bojanowicz, wiolonczela

Maciej Frąckiewicz, akordeon

Oliwier Andruszczenko, klarnet basowy


Wojciech Błażejczyk, obiektofony, gitara elektryczna

Bartosz Kowalski, obiektofony

Krzysztof Kozłowski, obiektofony

Leszek Lorent, obiektofony

Michał Bereza, live electronics

Michał Niedziałek, dyrygent

Robert Migas, reżyseria dźwięku

Brigitta Muntendorf The Key of Presence *

Piotr Peszat The Message ** (zamówienie Warszawskiej Jesieni)

Wojciech Błażejczyk Trash Music

24 września / sobota

12:00 – Austriackie Forum Kultury

Spotkanie z kompozytorem: Brigitta Muntendorf

24 września / sobota

19:30 – Filharmonia Narodowa / Sala Koncertowa

Sophie Schafleitner, skrzypce

WARSZAWSKI CHÓR CHŁOPIĘCY

Krzysztof Kusiel-Moroz, przygotowanie chóru

NARODOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA POLSKIEGO RADIA W KATOWICACH

Emilio Pomàrico, dyrygent

Zofia Dowgiałło Kompozycja z ruchomym tłem

Aureliano Cattaneo Koncert skrzypcowy ** (nowa wersja)

Salvatore Sciarrino Shadow of Sound

Iannis Xenakis Polla ta Dhina

 

MAŁA WARSZAWSKA JESIEŃ:

dla dzieci w wieku 4-12 lat

16 września / piątek – 25 września / niedziela

/ od 10:00 do 18:00 – Park Rzeźby w Królikarni

panGenerator Muzyka sfer ** (instalacja interaktywna, zamówienie Warszawskiej Jesieni)

 

Wernisaż instalacji: 16 września / piątek / 17:00

17 września / sobota

11:00 i 16:00 – Park Rzeźby w Królikarni

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze

Łukasz Błażejewski (Prince Negatif), performer

 Sławomir Kupczak Nie wiem ** (performans plenerowy, zamówienie Warszawskiej Jesieni)

18 września / niedziela

11:00 i 16:00 – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski / Laboratorium

Małgorzata Kołcz, libretto, kontrabas

Grzegorz Ociepka, reżyseria

Justyna Stępień, sopran (Mama)

Piotr Pieron, bas (Tata)

Michał Górczyński, klarnet (Synek Stefuś)

Michał Styczyński, altówka (Gadający Kot)

Dagny Baczyńska-Kissas, syntezator (Milcząca Rybka)

Jarosław Siwiński Milcząca Rybka ** mikroopera (zamówienie Warszawskiej Jesieni)

24 września / sobota

11:00 (dzieci w wieku 4–6 lat)

16:00 (dzieci w wieku 7–12 lat)

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki / Sala multimedialna

Joanna Freszel, przygotowanie i prowadzenie warsztatów

Krystyna Raczyńska, akompaniament

 W poszukiwaniu głosu (warsztaty)

WARSZAWSKA JESIEŃ KLUBOWO:

 

17 września / sobota

16:00 – Cafe Kulturalna

Konceptualizm – ukryta historia muzycznej awangardy

dyskusja i promocja numeru 29. numeru magazynu „Glissando”

18 września / niedziela

16:00 – barStudio

Nowa opera: między konwencją a konceptem

dyskusja

18 września / niedziela

22:30 – Cafe Kulturalna

CHÓR WARSZAWSKIEGO TOWARZYSTWA SCENICZNEGO

Lilianna Krych, dyrygent

Liwia Bargieł, choreografia

Cornelius Cardew Treatise

21 września / środa

16:00 – Teatr Studio / sala prób

CHÓR WARSZAWSKIEGO TOWARZYSTWA SCENICZNEGO

Joanna Halszka Sokołowska, Baskak (Antoni Beksiak) prowadzenie warsztatów

 

I Put a Spell on You (warsztat)

21 września / środa

22:30 – barStudio

Joanna Halszka Sokołowska, głos

BASKAK+POPP:

Baskak (Antoni Beksiak), głos

Constantin Popp, elektronika

CHÓR WARSZAWSKIEGO TOWARZYSTWA SCENICZNEGO

Improwizacje

BASKAK+POPP I Put a Spell on You

Willie Dixon My Love Will Never Die

22 września / czwartek

22:30 – barStudio

Michał Górczyński, klarnet

 

Krzyk, dźwięk, stuk i skok – partytury codzienności

Henrik Ehland Rasmussen From Pressure to Ease

Carl Bergstrøm–Nielsen Bad Bathroom

Juan Manuel Abras Ania jest...

Alejandro Franco Briones Is there anything outside my home´s inside?

Maciej Jabłoński Night in Bedroom

Dominik Strycharski Dry Your Tendencies

          

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

 

16 września / piątek

16:00 – Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie / Sala im. Bogumiła Lindego

Prezentacja portalu poświęconego Romanowi Palestrowi www.palester.polmic.pl

Organizatorzy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

 

20 września / wtorek

16:00 – Kościół Ewangelicko-Reformowany

Koncert Oddziału Warszawskiego

Związku Kompozytorów Polskich

Organizator: Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich

20 września / wtorek

16:00 – Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy

Koncert muzyki elektronicznej

Organizator: Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich

21 września / środa

16:00 – Austriackie Forum Kultury

Kazimierz Serocki (1922–1981) – zapomniany polski modernista

Promocja płyty Adam Kośmieja: Serocki – Complete works for Solo Piano

Organizator: DUX

21 września / środa

22:30 – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

Koncert grupy kompozytorskiej gen~.rate

Organizator: Studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

 

22 września / czwartek

16:00 – Austriackie Forum Kultury

Promocja książki „Świat oper Zygmunta Krauzego” (pod red. Ryszard Daniel Golianek)

Organizator: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

22 września / czwartek

18:00 – Centrum Nauki Kopernik / Planetarium Niebo Kopernika 

Koncert Cosmic Live Electronic 

Organizator: Centrum Nauki Kopernik

23 września / piątek – 24 września / sobota

od 10:00 do 14:00 – Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie / Sala im. Bogumiła Lindego

Siedem Nurtów Muzyki Polskiej w 70-leciu Związku Kompozytorów Polskich

Konferencja muzykologów i kompozytorów

Organizatorzy: Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie,

Instytut Muzyki i Tańca

23 września / piątek

16:00 – Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy

ENSEMBLAGE: TWO PLUS 2 QUARTET

Koncert laureatów VII Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich im. Z. Mycielskiego

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !