Felietony i Porady

Kultura - Wydarzenia

Kultura - Wydarzenia

Światowy Dzień Własności Intelektualnej

22 kwietnia 2016, 02:04

26 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Własności Intelektualnej. Jest to święto, które w 2000 roku ustanowione zostało przez specjalną agendę ONZ – WIPO (World Intellectual Property Organisation) w celu zwrócenia uwagi na znaczenie roli własności intelektualnej w życiu każdego z nas. Chociaż nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, spotykamy się z nią na co dzień. W tym roku hasłem przewodnim jest Kultura Przeobrażona – wyzwania, możliwości i zagrożenia jakie daje dostęp do kultury w cyfrowej rzeczywistości. więcej »

RAPORT. Wystawa środowiska akademickiego Wydziału Sztuk Pięknych UMK
29 marca 2016, 04:03

W najbliższy piątek, 1 kwietnia, toruńskie CSW zaprasza na otwarcie wystawy RAPORT, prezentującej prace artystów-wykładowców, związanych z toruńskim Wydziałem Sztuk Pięknych. Na wystawie zobaczymy więc prace twórców różnego pokolenia, powstałe przy użyciu różnych technik i materiałów i różnym podejściu do własnej praktyki artystycznej. więcej »

 International Art Fair 2016 - pierwsze międzynarodowe targi sztuki XX i XXI wieku w Polsce
29 marca 2016, 10:03

W dniach 7 – 10 kwietnia na stadionie PGE Narodowym odbędą się międzynarodowe targi sztuki International Art Fair Warsaw 2016. To pierwsze zorganizowane na taką skalę targi w Polsce z udziałem nie tylko polskich artystów, ale także z wielu innych krajów – m.in. z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Austrii, czy Rumunii. Na targach zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac zarówno z malarstwa, fotografii, jak i nowoczesnego wzornictwa oraz projektowania.   więcej »

Aukcja sztuki współczesnej w DESA
16 marca 2016, 11:03

923 tysiące złotych zapłacono w zeszłym roku za obraz Wojciecha Fangora. Jest to obecnie najdroższa praca artysty na świecie. Powstały w tym samym okresie jego twórczości „SU 10” pojawi się na Aukcji Sztuki Współczesnej w DESA Unicum już 17 marca. W katalogu aukcyjnym znalazło się ponad 70 prac, głównie obrazów, najważniejszych i najbardziej cenionych polskich artystów m.in. Tadeusza Kantora, Jerzego Tchórzewskiego, Aleksandra Kobzdeja i Henryka Stażewskiego.   więcej »

 
Lalki w Operze, czyli Scena Marionetek Warszawskiej Opery Kameralnej
23 lutego 2016, 02:02

Lalki ożywiane rękami animatorów i głosami znakomitych solistów operowych. Warszawska Opera Kameralna wznawia jeden z najbardziej unikatowych projektów teatralnych. Premierowy spektakl Sceny Marionetek odbędzie się już 26 lutego. więcej »

Bestsellery Empiku rozdane!
22 lutego 2016, 04:02

Oto najgorętsze tytuły wydane w 2015 roku: książki, płyty, filmy i gry, a także czasopisma najchętniej wybierane przez odbiorców kultury w salonach Empiku w całej Polsce. Statuetki zostały wręczone już po raz 17. więcej »

Sztuka zbyt prowokacyjna?
28 stycznia 2016, 12:01

Najnowsze dzieło Banksy’ego, jednego z najbardziej wpływowych artystów współczesności, dotyka palącego problemu imigrantów. Graficiarz nie po raz pierwszy opowiada się po stronie mniejszości, otwarcie krytykując władze i organy porządku publicznego. więcej »

 
Bestsellery Empiku 2015
27 stycznia 2016, 05:01

Już 16 lutego zostaną nagrodzone najpopularniejsze książki, filmy, płyty, gry oraz czasopisma minionego roku. Ranking najlepszych tytułów 2015 przygotowano na podstawie wyborów kilkudziesięciu milionów osób. Laureatów konkursu poznamy podczas uroczystej gali, transmitowanej na antenie TVP 2 oraz TVP Rozrywka.   więcej »

Nowoczesna inicjatywa szkoleniowa. Projekt „Studio JA” podbija serca młodych dziewcząt!
20 listopada 2015, 11:11

W połowie października br. po raz pierwszy w Warszawie odbyły się oryginalne i twórcze zajęcia dedykowane dziewczynkom w wieku 13-16 lat.  Spotkania mają na celu zachęcenie młodzieży do poszukiwania własnej świadomości. Projekt pod nazwą Studio JA, pomysłodawczyni i znanej reżyserki oraz scenarzystki Olgi Sawickiej powstał z pasji do kultury, harmonii i urody życia codziennego.  więcej »

Krakowski koncert polskich pieśni patriotycznych
9 listopada 2015, 08:11

Z cyklu krakowskiego Muzykowania u Matejków 10 listopada o godzinie 18.00 odbędzie się koncert polskich pieśni patriotycznych ze śpiewnika Franciszka Matejki. więcej »

 
Zaprojektowani - Krakowskie Spotkania z Dizajnem (6-8 listopada)
5 listopada 2015, 01:11

W czasie trzech dni Zaprojektowanych (6-8.11.2015) w Krakowie odbędą się: targi dizajnu (8.11.2015, niedziela, Stara Zajezdnia) oraz wystawy, warsztaty, spotkania z wybitnymi specjalistami z zakresu projektowania wnętrz i wzornictwa. więcej »

Wystawa zdjęć w londyńskim National Portrait Gallery z okazji setnych urodzin British Vogue
27 września 2015, 02:09

Z okazji setnych urodzin brytyjskiej edycji Vogue, w londyńskim National Portrait Gallery zostanie zorganizowana wystawa najważniejszych fotografii zamieszczanych w magazynie w ciągu ostatnich stu lat: od Marlene Dietrich po Kate Moss. więcej »

ŚMIERĆ PIĘKNYCH SAREN – premiera w Teatrze Żydowskim
21 września 2015, 02:09

W 2015 roku Teatr Żydowski świętuje 65-lecia istnienia. Po tegorocznych premierach „Dybuka”,  „Aktorów Żydowskich” i „Anonimowych Żydów Polskich”, 30 września i 1 października odbędzie się kolejna premiera w ramach jubileuszu: „Śmierć pięknych saren” w reżyserii Jana Szurmieja.  więcej »

 
wybierz stronę