Felietony i Porady

„Śmierć frajerom” Grzegorza Kalinowskiego

Dodano 13 listopada 2015 02:11, przez Piotr Zyznowski
„Śmierć frajerom” Grzegorza Kalinowskiego

Kontynuacja bestsellerowej warszawskiej sagi – „Śmierć frajerom. Złota maska” od 18 listopada w księgarniach

„To świat moich bohaterów: Kwinty, Duńczyka i Kramera. Łotrzykowska powieść, jakiej jeszcze nie było”, mówi o książce „Śmierć frajerom. Złota maska” Juliusz Machulski. Kontynuacja bestsellerowej powieści „Śmierć frajerom” Grzegorza Kalinowskiego trafi do księgarń 18 listopada.

Warszawa, wrzesień 1925 rok. Heniek Wcisło odzyskuje przytomność po dwutygodniowej śpiączce. Jak w sennym koszmarze wracają do niego minione wydarzenia – śmierć matki i bójka w lokalu u Grubego Joska. Wcisło postanawia rozpocząć nowe uczciwe życie. Jest zakochany, marzy o przyszłości z piękną Lodzią. Ale los ma wobec niego inne plany.

Na drodze Heńka, najbardziej utalentowanego spośród warszawskich kasiarzy, stanie aspirant Karol Denhel, który nosi do niego osobisty uraz. Powodem jest Leokadia, dziewczyna Wcisły, niespełniona miłość Denhela. W jego życiu ważną rolę odegra również Japończyk, pan Murakami. To dzięki niemu i kolejnej tajnej akcji, w którą zostanie wciągnięty przez przyjaciela, Heniek dotrze do legendarnej złotej maski Inków.

Brawurowa akcja „Złotej maski” zaprowadzi czytelnika na masońskie salony międzywojennej Warszawy, pokaże szalone życie artystów skupionych wokół Witkacego w Zakopanem, a nawet pozwoli zajrzeć nocą do parku Ujazdowskiego, aby posłuchać japońskich muzyków.

Grzegorz Kalinowski, jak nikt dotychczas, ukazał kulisy przewrotu majowego i połączył wielką historię Polski z opisem życia w stolicy, gdzie niewysłowione bogactwo mieszało się z niewyobrażalną nędzą.

W powieści nie zabraknie namiętnej miłości, polityki i wielkiej tajemnicy, która połączy Heńka Wcisłę i peruwiańską księżniczkę. To wszystko sprawia, że „Śmierć frajerom. Złotą maskę” czyta się jednym tchem.

„Warszawa, Zakopane, Gdynia lat dwudziestych ubiegłego wieku. Zaginiony świat naszych przodków, bliski i realny, wzruszający barwnym folklorem, zapomnianą gwarą. Czytasz tę powieść a jakbyś przeglądał przedwojenny „Express Poranny” czy żydowski „Hajnt”, w których nawet ogłoszenia i reklamy wydają się aktualne. A to dopiero początek! Bogactwo postaci i wątków, podobnie jak w pierwszej części, wciąga i uzależnia, a Henio Wcisło… z pewnością wciąż się gdzieś kręci po Powiślu albo Woli”.

Vincent V. Severski

Grzegorz Kalinowski (1966) studiował historię na UW, uczył w LO im. Jana Zamoyskiego, a przez ostatnich 25 lat pracował w mediach. Był korespondentem na wojnie w dawnej Jugosławii, zrealizował teledysk Brygady Kryzys oraz komentował finały piłkarskiej Ligi Mistrzów i Pucharu Polski. Autor filmów dokumentalnych, współtwórca książkowej biografii Lucjana Brychczego. Jego debiutancka powieść „Śmierć frajerom” ukazała się na rynku w 2015 roku nakładem wydawnictwa Muza SA i bardzo szybko stała się bestsellerem.

Tytuł: „Śmierć frajerom. Złota maska”

Autor: Grzegorz Kalinowski

Liczba stron: 530

Cena: 49,90 zł

Data premiery: 18 listopada 2015

Wydawnictwo MUZA SA

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !