Felietony i Porady

„Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach”

Dodano 8 grudnia 2016 02:12, przez PIotr Zyznowski
„Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach”

„Całe życie wierna sobie, swemu ideałowi miłości, nigdy nie szła na kompromis. Była ciekawa życia, ale miała świadomość, że musi się spieszyć. Każdy dzień był dla niej najważniejszy” – te trzy zdania najlepiej podsumowują fascynujące życie Haliny Poświatowskiej. „Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach” to nietypowa biografia poetki, gdzie mało znane fakty z jej życia mieszają się ze wspomnieniami najbliższych i refleksjami gwiazd polskiej kultury, m.in.: Muńka Staszczyka, Anny Marii Jopek, Stanisława Sojki i Hanny Banaszak.

 

Książka pokazuje Poświatowską od strony, od której jej nie znaliśmy. Jest w niej nie tylko poetką, ale przede wszystkim kobietą z bogatym życiem uczuciowym, rodzinnym i problemami. Ot, weźmy choćby jedno ze wspomnień brata poetki: „Haśka uważała, że kobieta dbająca o urodę musi płakać i śmiać się bezzmarszczkowo”. Codzienną rutyną Haliny było więc naklejanie na czoło plastra szkockiej taśmy samoprzylepnej, który miał redukować zmarszczki. W kraju, w którym krem Nivea był jedynym kosmetykiem, dbanie o urodę było nie lada wyzwaniem. Poświatowska zmuszona była do robienia zabiegów z pokrzywy i maseczek z żółtek. Wszystko zmieniło się po jej powrocie ze Stanów Zjednoczonych. W domu pojawiły się kosmetyki z prawdziwego zdarzenia kremy Heleny Rubinstein.

Halina Poświatowska to obok Wisławy Szymborskiej, jedna z najbardziej znanych i czytanych poetek w Polsce. „Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach” to swoistego rodzaju biografia opowiedziana przez brata Poświatowskiej – Zbigniewa Mygę oraz spokrewnioną z nimi dziennikarkę, Kalinę Słomską. To również subiektywny wybór poezji oraz refleksje i wspomnienia gwiazd świata kultury i sztuki. Swoimi spostrzeżeniami z czytelnikami dzieli się m.in. Muniek Staszczyk, który ceni sobie twórczość Poświatowskiej za emocje, niebanalne obrazy oraz połączenie mroku z erotyką. Dla Stanisława Sojki poezja Poświatowskiej to świadectwa siły życia, które nierozerwalnie łączy się z widmem zbliżającej się śmierci. Ernest Bryll natomiast wspomina urodę artystki oraz innych poetów, którzy się w niej kochali.

Uzupełnieniem fascynującej opowieści jest bogaty wybór zdjęć, pochodzących z rodzinnych, prywatnych zbiorów, z których część do tej pory nie była publikowana. W książce znajdują się również reprodukcje obrazów męża Haliny – Adolfa Poświatowskiego i wiele innych prac, np. grafika Marty Frej stworzona specjalnie do kalendarza miejskiego, przedstawiającego słynne częstochowianki. W książce znalazły się też osobiste materiały poetki i przedruki listów do matki i przyjaciół, dzięki którym poznajemy Halinę Poświatowską z bliska – jej poglądy, emocje, utrapienia, a także codzienne sprawy, które ją zajmowały.

 

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !