Felietony i Porady

Nowa sztuka dobrych manier

Dodano 8 kwietnia 2017 02:04, przez Piotr Zyznowski
 Nowa sztuka dobrych manier

Jak się zachować, by wypaść dobrze? Czy ktoś jeszcze zadaje sobie to pytanie? Jesteśmy bardziej otwarci, wolni, bezpośredni, spontaniczni, oryginalni. Pielęgnujemy w sobie poczucie indywidualności i odrębności na tyle, by nie przejmować się konwenansami. Przestaliśmy dbać o szczegóły, detale. Zwłaszcza w czasach, kiedy do utrzymywania relacji między sobą ludzie często nie potrzebują bezpośredniego kontaktu - obywają się rozmową telefoniczną, e-mailem, wpisem w mediach społecznościowych. Nieświadomi podstawowych zasad savoir-vivre,u nie zwracamy uwagi na szczegóły w życiu codziennym i mamy problemy z tym, aby odpowiednio zachować się w sytuacjach ważnych i oficjalnych. Wcale nie musi tak być.

„Sztuka bycia i obycia”, dzięki praktycznym poradom, podpowiada, jak wybrnąć z każdej kłopotliwej sytuacji. Książka prezentuje uniwersalne zasady, dzięki którym zrobimy dobre wrażenie i unikniemy towarzyskich gaf. Maciej A. Brzozowski idzie znacznie dalej i przygląda się tym sferom, o które poszerzyło się współczesne życie społeczne, a którym nikt do tej pory tak wnikliwie się nie przyglądał - dobrym manierom w wirtualnym świecie.

Jak twierdzi autor: Nikt nie rodzi się doskonały i nikt nie umie już od kołyski zachowywać się właściwie w trudnej sytuacji. Każdy z nas, niezależnie od tego, skąd pochodzi, w jakim dorastał środowisku, czy z kim i gdzie pracuje, ma jakieś wątpliwości.

Porady Macieja Brzozowskiego zostały zilustrowane rysunkami Henryka Sawki, jednego z najbardziej cenionych w Polsce rysowników. Jego ilustracje to też trafne komentarze na temat współczesnych obyczajów.

Maciej A. Brzozowski – italianista, dziennikarz, tłumacz, współautor ksiażki „ABC dobrych manier” i „Dobre maniery. Krótki kurs dla użytkowników” oraz „Włosi. Życie to teatr” (Muza SA). Od lat prowadzi szkolenia z savoir-vivre'u i uważnie obserwuje zmieniające się obyczaje.

Henryk Sawka – ceniony polski rysownik i satyryk, łowca absurdów. Od ponad 30 lat bawi nas swoimi żartami. Na stałe związany z tygodnikiem „Newsweek”, jego rysunki publikowane były we wszystkich najważniejszych polskich tytułach prasowych, m.in. „Wprost”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” i „Polska The Times”. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. „Złotej Szpilki” i „Złotego Medalu Satyrykonu”.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !