Felietony i Porady

,,Niewidzialni"

Dodano 25 stycznia 2017 02:01, przez Katarzyna Frąckowiak
,,Niewidzialni"

Zamiast kolorowej okładki kawałek tektury, zamiast tytulu - kawalek tasmy. Ta ksiazka na pierwszy rzut oka ma puste kartki, a chcąc sie zapoznac z jej trescia musimy wyjsc na zewnatrz w mrozny dzien.

,,Niewidzialni" - książka napisana przez bezdomnych, do czytania tylko na mrozie.

,,Niewidzialni" to tytuł książki, wydanej w Warszawie, której tekst widać tylko wtedy, kiedy jest poniżej 0*C. Składa się z tekstów napisanych przez bezdomnych i ma zwrócić uwagę na ich problemy. To książka napisana właśnie przez nich z pomocą Fundacji Kapucińskiej, która na co dzień zajmuje się pomocą bezdomnym oraz Grupy Walk.
,,Książka ma nieatrakcyjną formę, bez kolorowej okładki, bez tytułu – na półce księgarni pozostałaby niezauważona i pominięta. Podobnie, jak osoby bezdomne, których niekiedy całym dobytkiem jest zwykły, szary karton", tłumaczą przedstawiciele z Fundacji Kapucyńskiej.


To właśnie bezdomni są autorami tekstów wspomnień, poezji, reportaży i sztuk teatralnych.
,,Książka wydrukowana jest farbą, która ujawni litery jedynie w ujemnej temperaturze, zatem, żeby przeczytać tekst, musisz fizycznie stać na zimnie. Wyobraź sobie czytanie o spaniu na mrozie i fizyczne jego odczuwanie. Im ciekawszy tekst, tym dłużej czytasz. Im dłużej czytasz, tym bardziej Ci zimno. Im bardziej Ci zimno, tym wyraźniej czujesz, o czym tekst traktuje" - czytamy na stronie akcji.

Książkę można kupić na stronie Fundacji za 155 zł, z czego 55 zł to koszt produkcji i wysyłka. Zaś 100 zł jest przekazywane na wsparcie jadłodajni dla osób bezdomnych na ulicy Miodowej w Warszawie.
https://youtu.be/WFLHY-jBd_s

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !