Felietony i Porady

Książka i wyszukiwarka

Dodano 20 lutego 2017 02:02, przez Agnieszka Janas
Książka i wyszukiwarka

Książka i wyszukiwarka

Lista nazwisk książki „Legendarne ikony stylu” Katarzyny Straszewicz jest mocno zaskakująca. Niestety nie ma w publikacji ani wstępu ani zakończenia, paru ważnych słów , które wyjaśniałyby klucz wyboru i pozwoliły zrozumieć ideę autorki. Trudność z samodzielną interpretacją polega na tym, że większość z przywołanych dam jest nieznana nawet dla osób zajmujących się modą. Część z nich to panie z towarzystwa ze szlacheckimi tytułami oraz „łabędzice” Trumana Capote - piękne damy w dojrzałym wieku, zamożne, oczytane i, rzecz jasna, nieskazitelnie eleganckie. Wśród nich pojawia się także: aktorka-komediantka, organizatorka pierwszego tygodnia mody w Nowym Jorku, wybitna poetka angielska, świetna dziennikarka, żona prezydenta … Nie – to nie jest Jacqueline Kennedy tylko Nancy Reagan. Dla tej pierwszej zabrakło miejsca w książce, ale za to jest jej piękna i nieszczęśliwa synowa Carolyn.

Na liście opisanych dam znalazły się: Joan Rivers, Marie-Laure de Noailles, Mona von Bismarck, Eleanor Lambert, Edith Sitwell, Jacqueline de Ribes, Marella Agnelli, Carolyn Bessette-Kennedy, Suzy Menkes, Nancy Reagan.

Katarzyna Straszewicz snuje opowieści o światowym życiu, informując czytelników, iż w swoim czasie dama znalazła się na liście najlepiej ubranych, stworzonej przez miesięcznik „Vogue”. Podaje u kogo się ubierała, robiąc to między opisywanymi perypetiami małżeńskimi i rodzinnymi sporej części ze swoich bohaterek. Pisze barwnie, jednak to moda i gust miały być głównymi bohaterkami książki, a nie życie światowej socjety. Zdecydowanie za mało jest informacji o: szyku i guście prezentowanym przez każdą z bohaterek, cechach charakterystycznych stylu, ich pracy włożonej w to, by doskonale wyglądać, przyjaźniach z projektantami, szyciu na miarę, pokazach mody, w których, jako stale klientki, brały udział. W książce jest mało zdjęć i aby zorientować się w temacie konieczna jest wyszukiwarka internetowa. Po wbiciu hasła np. Marella Agnelli pojawia się wiele wspaniałych fotografii, które pozwalają poznać i docenić styl szykownej włoskiej arystokratki. To jednak nie wynika bezpośrednio z książki. Ponieważ moim zdaniem powinno - czuję się rozczarowana.

Suzy Menkes jest dla mnie wzorem profesjonalizmu, to od niej przyjęłam zasadę, że nie sztuką jest skrytykować efektowanie i kropka. Dziennikarka ta zawsze szuka pozytywnych rzeczy. Zdecydowanie na podkreślenie w książce zasługuje fakt propagowania nazwisk i szyku stylowych dam. Życiorys wielu z nich np. Mony von Bismarck był tak barwny, że nadawałby się na film. Autorka ma lekkie pióro i dobrze oddaje ducha epoki, o której pisze. Najoryginalniejsza z nich poetessa Edith Sitwell jest wspaniale sportretowana, a jej znajomość z Marylin Monroe pokazuje gwiazdę kina w nowym świetle.

Agnieszka L. Janas

Katarzyna Straszewicz, Legendarne ikony stylu, wyd. Edipresse, Warszawa 2016

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !