Felietony i Porady

Francja-elegancja

Dodano 19 sierpnia 2013 12:08, przez Press
 Francja-elegancja

Anna Bryga w swojej debiutanckiej powieści przełamuje stereotypy dotyczące Francji i Francuzów, tak silnie zakorzenione w naszej kulturze, i robi to w zabawny, niepozbawiony ironii i dystansu sposób. Jeśli sięgniesz po tę książkę, przekonasz się, że pod pozorami uprzejmości i zwykłej codzienności, przyjaźni, związków, pracy nic nie jest takie, jak się wydaje.

FRAGMENT KSIĄŻKI

Wróciłam do siebie, zasnęłam, a rano poszłam na zajęcia z kultury francuskiej. Prowadzący idealnie obrazował kulturę Francuzów. Mówił o różnych towarach rynkowych, charakterystycznych dla poszczególnych państw, jak rosyjski kawior itp. I tak, tym, co jest znamienne dla Francji, jest la culture de la vie (kultura życia) – mówił, grzebiąc w nosie. Stał w garniturze z tym paluchem w nosie przed studentami i kontynuował:

– Wino, perfumy, nawet po 100 euro za mały flakonik, moda – to jest francuski towar rynkowy, znany na całym świecie.

On mówił o tych perfumach francuskich, stał z tym paluchem w nosie, a ja myślałam o mniej chwalebnych dla Francuzów okolicznościach, czyli po co te perfumy się w ogóle na Wersalu pojawiły.

Wysłuchałam tego wykładu do końca.

Gdy wracałam, na dobitkę zobaczyłam dwie dziewczyny przechodzące przez ulicę. Jedna z nich, elegancko ubrana i uczesana, dostała nagle ataku bekania. I tak szła ulicą, bekając głośno z szeroko rozdziawionymi usteczkami, uśmiechając się tylko. Żadnego skrępowania, przepraszam, nic. Idąca obok koleżanka zaśmiała się tylko nieśmiało i tyle. „Francja-elegancja”, pomyślałam. Przypomniałam sobie opowiadanie znajomego Polaka, mieszkającego tutaj, o kolacji z Francuzami, na której tubylcy dyskutowali zaciekle na temat odpowiedniej kwasowości wina i współczesnej psychologii, dłubiąc w zębach, mlaskając i siorbiąc. Francuska kultura życia.

POWIEŚĆ, WSPOMNIENIA

  • ISBN: 978-83-7805-787-1
  • Oprawa: miękka
  • Format: 144x206 mm
  • Liczba stron: 95
  • Premiera: 28 sierpnia 2013
  • Cena: 25 zł

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Komentarze użytkowników sophisti.pl