Felietony i Porady

Ziewacz Yawnie - przeciwieństwo budzika

Dodano 28 maja 2017 02:05, przez Katarzyna Frąckowiak
Ziewacz Yawnie - przeciwieństwo budzika

Sen jest niezbędnym elementem naszego życia. Jego niedobór jest groźny. Nie chodzi tu tylko o to, że po nieprzespanej nocy rano w lustrze widzimy zmęczona twarz, podpuchnięte powieki i cienie po oczymi, czy przekrwione gałki oczne. To wszystko  można zatuszować kosmetykami. Badania pokazują, że sen wpływa na zdrowie, między innymi na nasz nastrój, wagę czy nawet aktywność seksualną. Brak snu osłabia zdolność do rozumowania, co prowadzi do nieprawidłowego przetwarzania emocji. Osoby pozbawione snu są narażone na zwiększone poczucie bezwartościowości, niedoskonałości, niemocy, niskiej samooceny, braku wydajności pracy, obniżonej jakości życia, konfliktów. Taki stan może doprowadzić do depresji i wielu innych chorób.

Niestety, naukowcy są zdania, że stracony sen jest w dużej mierze nie do odzyskania.

Mamy jednak i dobra wiadomość. Dwaj studenci School of Visual Arts w Nowym Jorku, Ziyun Qi i Nic Barajas, zaprojektowali urządzenie, które ma nam pomoc w zasypianiu.

Urządzenie nazywa się Yawnie (ang. ziewacz) i jest przeciwieństwem tradycyjnego budzika. Jego zadaniem jest dbanie, żebyśmy spali jak najdłużej. Na czym polega tajemnica? Sposób jest prosty. Wszyscy wiemy, że ziewanie jest zaraźliwe. Wystarczy więc ustawić urządzenie na odpowiednią godzinę, aby zamiast dzwonka budzika słyszeć powtarzający się dźwięk ziewania. Użytkownicy słysząc zaraźliwe dźwięki, zaczynają automatycznie myśleć o śnie. Urządzenie nie jest denerwujące, ponieważ po pewnym czasie „ziewania” samo „zasypia”.

“Chcieliśmy zaprojektować urządzenie, które zachęci ludzi do przesypiania odpowiedniej liczby godzin, bo to jest tak naprawdę najważniejsze. Cierpliwość jest kluczowa dla uzyskania odpowiednich efektów”, tłumaczą projektanci Yawnie.

Ziewacz ma postać niewielkiego, minimalistycznego robota. Niestety, na razie Yawnie jest tylko konceptem i nie wiadomo, kiedy wejdzie do produkcji.Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !