Felietony i Porady

Zalipie - malowana wieś.

Dodano 8 lutego 2017 02:02, przez Katarzyna Frąckowiak
 Zalipie - malowana wieś.

Można byłoby powiedzieć ,,cudze chwalicie swego nie znacie”. My wierzymy jednak, że większość naszych czytelników zna to miejsce, a tych, którzy nie znają, chcielibyśmy zaprosić do pięknej „wymalowanej” wsi Zalipie.
Zalipie to wieś w Małopolsce, położona na Powiślu Dąbrowskim, która znana jest jako malowana wieś.


Wszystko zaczęło się od miejscowej malarki, Felicji Curyłowej, która żyła w latach 1904-1974. To ona jako jedna z pierwszych brała udział w konkursach ,,Malowana Chata”. Natomiast jej malowana zagroda była jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów. Curyłowa wykorzystała umiejętności artystyczne, jakie posiadała i pomalowała swoją wioskę, co przyczyniło się bardzo szybko do jej rozpromowania.


Zwyczaj malowania domów we wzory kwiatowe narodził się pod koniec dziewiętnastego wieku. Właśnie w tym okresie bielone wcześniej wapnem chaty, gospodynie zaczęły przyozdabiać, malując na nich kwiaty. Farby były przygotowywane domowym sposobem, a pędzle robiono z końskiego włosia. Początkowo zdobiono tylko wnętrza chat, ale z czasem malowano je również na zewnątrz.
Tę tradycję wykorzystała Curyłowa, a Zalipie stało się centrum ludowego malarstwa, znanym nie tylko w Polsce, ale i za granicą.


Po śmierci artystki okazało się, że jest więcej kobiet, nie tylko w Zalipiu, które potrafią malować chaty. Do takich osób należała między innymi Maria Muszyńska, mieszkająca prawie po sąsiedzku z Felicją.
Dom oraz zagrodę Curyłowej po jej śmierci wykupiła Cepelia, a następnie wszystko zostało przekazane Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. Na posesji Felicji obok chaty znajdziemy stajnię, stodołę oraz przeniesioną obok malowaną chałupę z klepiskiem.
Zapraszamy do podziwiania i zwiedzania Zalipia.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !