Felietony i Porady

Pająki Karoliny Merskiej podbijają Londyn

Dodano 4 maja 2017 02:05, przez Katarzyna Frąckowiak
Pająki Karoliny Merskiej podbijają Londyn

Pająk to tradycyjna, ozdoba ludowa, która była wieszana na środku izby wiejskiej chaty.Pająk musiał być lekki, aby po wejściu do domu, było widać, że się kręci. Niektóre wyglądają jak świeczniki, żyrandole czy ozdoby przypominające te widziane w kościele, czy na dworze szlacheckim. Od drugiej polowy XIX wieku były popularne na terenie całej Polski.

Wykonywano je z łatwo dostępnych surowców. Do tworzenia Pająków używano słomy, wełny, kolorowej bibuły, piórek oraz papieru. Jako dodatkowe materiały korzystano również z papieru glansowanego, koralików, kartonów, szyszek sosny, farbowanych piór, małych wycinanek lub bombek choinkowych.

Pająki zawieszano w izbach zazwyczaj w trakcie Bożego Narodzenia. Były symbolem urodzaju i szczęścia, jakie miał przynieść następny rok. Pojawiały się także w okresie Wielkanocy oraz podczas uroczystości takich jak chrzest czy ślub.

Te ludowe dekoracje nie zawsze były doceniane. Jednak ostatnio stały się bardzo popularne w Londynie. A wszystko to dzięki Karolinie Merskiej. 

Karolina Merska jest absolwentką Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2007 roku mieszka w Londynie, gdzie promuje polską kulturę, działając w latach 2010 - 2013 w grupie Deconstruction Project. 

Początkowo tworzyła biżuterię. Obecnie artystka zajmuje się wyrobem polskich ozdób ludowych. Jej pasją są Pająki. To dzięki niej londyńczycy zakochali się w naszych polskich tradycyjnych ozdobach. Pająki Karoliny Merskiej były pokazane na londyńskim festiwalu designu, w magazynach World of Interiors i House & Garden, gdzie cieszyły się dużym powodzeniem.

Włoskie Elle Decor oraz angielskie Elle Decoration wymieniają je jako jeden z ważniejszych trendów w 2017. 

Mieszkańcy Londynu coraz częściej zlecają Karolinie Merskiej wykonanie Pająków jako wystroju witryn sklepowych, ślubów i swoich prywatnych domów.


Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !