Felietony i Porady

Włosy na wakacjach

Dodano 21 lipca 2013 11:07, przez Barbara Mietkowska
Włosy na wakacjach

Wydawałoby się, że lato dla włosów to idealna pora. W końcu są na wolności. Jednak paradoksalnie jest zupełnie na odwrót. Słońce i wiatr z jednej strony potrafią czynić na naszych kosmykach kolorystyczne cuda, z drugiej zaś niszczą je, plączą i pozbawiają blasku. I do tego podstępnie, bo skutki widoczne są dopiero po kilku tygodniach.

To denerwujące, że właściwie żadna pora roku dla włosów nie jest optymalna. Ciągle wymagają troski, zmieniają się jedynie sezonowe zasady. Wszystko im szkodzi, czapka, ciepło, zimno, słońce, a nawet współczesny deszcz. Kto by pomyślał, że włosy latem cierpią, przede wszystkim z powodu warunków atmosferycznych. Zgubna jest wysoka temperatura, która powoduje otwieranie łusek, przez co wszelkie zanieczyszczenia i promieniowanie słoneczne łatwo niszczą strukturę włosów. Oswoiliśmy się już ze szkodliwym działaniem  UVA i UVB na skórę, ale ciągle nie przychodzi nam do głowy, że to także dotyczy włosów.  Kolejnym wrogiem okazuje się wspaniały, ciepły letni wiatr. To właśnie on pozbawia włosy wilgoci i wysusza tak samo intensywnie jak morska albo chlorowana woda. A jak wiadomo włosy pozbawione odpowiedniej zawartości wody stają się kruche, łamliwe, suche i szorstkie. Na głowie zamiast pięknej czupryny mamy siano. Lato najgorzej znoszą włosy farbowane, bo pod wpływem słońca bardzo szybko tracą blask. Przez zabiegi chemiczne ich struktura jest osłabiona, więc tym łatwiej stają się  trudne do opanowania.

Zatem latem należy przestrzegać wszelkich zasad pielęgnacji i nie wolno sobie odpuszczać. Po pierwsze trzeba chronić włosy przed promieniowaniem zarówno w mieście jak i na plaży. Jeśli ktoś nie lubi nakryć głowy kiedy jest gorąco musi zamienić je na odpowiednie ochronne kosmetyki. Pianki z filtrami lub specjalne balsamy – odżywki, których się nie spłukuje. Po drugie włosy trzeba intensywnie nawilżać. Co drugie mycie konieczna jest silna maska, a w między czasie mgiełki nawilżające. Te ostatnie dobrze wygładzają włosy, co po prostu oznacza, że zamykają dokładnie łuski, chroniąc w ten sposób przed parowaniem z nich wody.  O tej porze roku dobrze jest wybierać szampony nawilżające z aminokwasami i witaminami. Doskonale sprawdzają się też szampony i odżywki z keratyną, która wnika we wszystkie uszkodzenia w strukturze włosa, wypełnia je, co zapobiega kruszeniu się.

Jeśli wychodzimy na intensywne słońce włosy należy spiąć. Wtedy również mniej szkodliwe okażą się podmuchy wiatru. Jeśli mamy wyraźny przedziałek dobrze jest w tym miejscu posmarować skórę głowy kremem ochronnym z wysokim filtrem. Poparzenia w tych okolicach są bolesne, a co więcej mogą trwale uszkodzić mieszki włosowe. W konsekwencji do końca życia w tym miejscu włosy nam nie odrosną. Na wakacjach włosy trzeba myć codziennie. Niezmiernie ważne jest usunięcie z nich soli, piasku, chloru i kurzu. Przy tej okazji solidny masaż głowy, pobudzający krążenie jest dobrym sposobem i na oczyszczenie skóry i na pobudzenie krążenia, czyli odżywienie i dotlenienie cebulek. 

Latem nie należy też rozstawać się z olejkami. Nawet jeśli macie wrażenie, że obciążają one nadmiernie włosy, to najlepszy sposób by pozostały one nawilżone. Dokładne nakładanie olejku na końcówki włosów, czyli wcieranie go płaskimi dłońmi, zapobiegnie nadmiernemu ich rozdwajaniu się. Poza tym olejki chronią włosy przed wnikaniem w nie zarówno soli morskiej jak i chloru, tworzą w pewnym sensie barierę wodoodporną. Najlepiej nakładać je z dala od skóry głowy, w połowie długości. W ten sposób uda się zachować blask włosów, nawet farbowanych.

Jeśli chodzi o włosy ze skłonnością do przetłuszczania się należy zadbać o nie podczas upałów szczególnie troskliwie. Przede wszystkim najważniejsze jest oczyszczenie skóry głowy. Można to robić albo za pomocą szamponu pilingującego, albo specjalnego pilingu do skóry głowy. Bardzo istotne jest pozbycie się nadmiaru sebum, które zatyka cebulki i sprawia, że osłabione włosy zaczynają wypadać i przetłuszczać się jeszcze bardziej. Natomiast odrobina olejku na końcówki dobrze im zrobi. Ten typ włosów musi być także dobrze chroniony przed słońcem i w tym wypadku przewiewne nakrycie głowy jest nieodzowne.  Można też dać włosom odpocząć od suszarki. Dobrze im to zrobi

 

 

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !