Felietony i Porady

Wielka sztuka picia wody, czyli jak optymalnie wykorzystać H20?

Dodano 18 sierpnia 2013 10:08, przez Barbara Mietkowska
Wielka sztuka picia wody, czyli jak optymalnie wykorzystać  H20?

Wszyscy dietetyce i lekarze namawiają do obfitego picia wody. Zwłaszcza latem. Wiedza jak skorzystać z jej dobroczynnego działania  jest jedynie z pozoru prosta. Tak przynajmniej  wynika z opinii naszych czytelników.  Wiadomo, że skórę najlepiej nawadniać w dwójnasób - od wewnątrz i na powierzchni, ale jak to robić  skutecznie – oto jest pytanie.

Nawilżanie to najbardziej podstawowy i najważniejszy zabieg pielęgnacyjny dla naszej urody. O tym wie każdy.  Tylko  dzięki niemu możemy liczyć na gładką, zdrową i jędrną skórę. Ale to tylko część sekretu. Bowiem jej stan zależy nie tylko od ilości wody jaką dostarczymy do organizmu, ale także od umiejętnego zatrzymania jej na powierzchni naskórka. Skóra właściwa zawiera ok 70 % wody, ale naskórek, czyli warstwa rogowa, już tylko ok 10%. Najdrobniejsza strata, nawet jednego procenta, jest widoczna gołym okiem i wpływa na jakość naszej cery. Gdy zawartość wody w skórze obniża się ma to natychmiastowy  wpływ na ujawnianie się zmarszczek i utratę elastyczności.

Oto kilka podstawowych reguł, dzięki którym nawilżenie skóry będzie optymalne i skuteczne:

  • Należy pić dużo wody mineralnej, to znaczy od litra do dwóch dziennie. W zależności od swoich możliwości. Trzeba wybierać wody dobrze zmineralizowane, a podczas upałów lekko słone. Te ostatnie sprawiają, że woda nie jest natychmiast eliminowana z naszego organizmu, co przy wysokich temperaturach ma znaczenie.  Najlepiej niegazowane. Dzięki wodzie nie tylko nawilżamy skórę, ale także pozbywamy się toksyn, które mają szkodliwy wpływ na wygląd cery. Woda ułatwia szybszą przemianę materii, a to właśnie zapewnia skórze promienny blask. Dlatego wszyscy namawiają do spożywania jej w czystej postaci.
  • Nigdy nie należy pozostawiać wilgotnej skóry, aby sama wyschła. Woda parując z naskórka wysusza go, bo „ porywa” ze sobą pozostałe w skórze cząsteczki wody.  Szczególnie gdy jesteśmy na plaży i suszymy się na słońcu. Jeśli się pocimy należy dbać o to, by stale osuszać twarz.  Jeśli chłodzimy lub oczyszczamy twarz wodami w sprayu należy również niezwłocznie osuszyć drobinki wody.
  • Choćbyśmy wypili hektolitry wody nie będą one skuteczne dla naszej skóry jeśli nie potrafimy jej w niej zatrzymać.  Należy zadbać o to by skóra była jędrna i zwarta  uzupełniając swoją dietę odpowiednimi suplementami. Najlepiej na stałe wprowadzić do niej olej z wiesiołka – jedna kapsułka dziennie i kwasy omega 3 i 6.
  • Każdy rodzaj cery potrzebuje odpowiedniego nawilżenia i ochrony zewnętrznej, która skutecznie zatrzyma wodę na powierzchni naskórka.  W przypadku cery suchej należy dbać o płaszcz wodno-lipidowy, czyli chronić skórę przed parowaniem wody przy pomocy tłustych kremów stosowanych przynajmniej raz na dobę,  na noc. Natomiast cera tłusta, która też, wbrew obiegowym opiniom, łatwo się odwadnia powinna być stale pielęgnowana kremami nawilżającymi na przemian z bibułkami matującymi i preparatami antybakteryjnymi.
  • Dlaczego wodę należy pić małymi porcjami ale za to przez cały dzień?  Dlatego, że tylko w ten sposób organizm jest w stanie przyswoić ją prawidło i umożliwić rytmiczne przemieszczanie się składników odżywczych i produktów przemiany materii.  Ważne jest to również dla regulacji temperatury ciała, bo organizm pozbywa się nadmiaru ciepła poprzez proces pocenia. Więc powinien mieć zawsze stałą ilość płynu.
  • Nie należy dopuszczać do uczucia pragnienia, które objawia się suchością w ustach i lekkim uczuciem wysuszenia skóry. Brak rytmu w uzupełnianiu wody jest najgorszą rzeczą jaką możemy zafundować nie tylko naszej skórze, ale i całemu ciału.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !