Felietony i Porady

Jak skutecznie wybrać szampon?

Dodano 26 sierpnia 2014 02:08, przez Barbara Mietkowska
Jak skutecznie wybrać szampon?

Zadanie z pozoru wydaje się proste. A jednak, aby nasze włosy maksymalnie skorzystały, robiły się coraz piękniejsze i zdrowsze trzeba się nad tym chwilę zastanowić. Półki sklepowe aż się uginają pod ilością propozycji. Te reklamowane w telewizji szybko rzucają się w oczy. Inne przyciągają opakowaniem, jeszcze inne dopiskiem – profesjonalny. Łatwo się zgubić w takim gąszczu.

Dobry szampon do włosów niekoniecznie musi być drogi, za to powinien być dobrze dostosowany do grubości, gęstości oraz stopnia nawilżenia naszych kosmyków. Pierwszy krok to właściwa ocena tych parametrów. Ważna jest także długość włosów, bo zupełnie inne są potrzeby włosów krótkich i długich. Bardzo istotny jest stan skóry głowy. Jeśli ma ona tendencje do przetłuszczania się, a włosy i tak pozostają suche należy to koniecznie wziąć pod uwagę. Jeśli skóra jest sucha i łuszcząca się, a włosy łatwo się brudzą, albo dostrzegamy na głowie łupież trzeba o tym koniecznie pamiętać. Dopiero po ocenie sytuacji możemy ewentualnie przy wyborze szamponu kierować się kolorem, albo zapachem oraz urodą opakowania.

Ostatnio panuje moda na szampony bez SLS. Tak naprawdę wynika ona z ekologicznych trendów, bo SLS-y nie są dla włosów tak bardzo szkodliwe jak się o nich aktualnie sądzi. Chodzi o to, że ten skrót określa jedynie nazwę substancji myjącej ( sodium lautyl sulfate). Nie zagłębiając się szczegółowo w chemię, musimy wiedzieć, że to detergent myjący nie tylko włosy, ale i skórę głowy, dzięki któremu udaje się wytworzyć obfitą pianę, zagęścić szampon, ale także ustabilizować substancje odżywcze. Szampony bez SLS, choć również bardzo skutecznie myjące,   nie dają się  łatwo spienić. A myciu włosów trzeba poświęcić trochę więcej czasu.

Każdy szampon sprzedawany w Polsce ma etykietę zawierającą informacje o składnikach. Warto nauczyć się je czytać.  I tak jeśli szukamy szamponu do włosów przetłuszczających się powinniśmy zwracać uwagę na zawarte w nich ekstrakty ziołowe, które skutecznie walczą z tą przypadłością. W tym wypadku SLS-y ułatwiają dokładne mycie. W szamponach do włosów tłustych należy unikać substancji natłuszczających, a jedynie skupić się na ich nawilżaniu. Szampon do włosów cienkich, kruchych, łamliwych, wypadających musi zawierać witaminy A i E, oraz te z grupy B, bo to wzmacnia cebulki. Powinien także obfitować w olejki i substancje woskowe. Nie ma problemu, by kupić szampon z olejkiem arganowym, jojoba albo kokosowym. Wszystkie  są bardzo skuteczne w pielęgnacji włosów tego typu. Jeśli chodzi o włosy farbowane to poza składnikami nawilżającymi trzeba w nich szukać filtrów UVA i UVB. To klucz to tego, by włosy nie traciły koloru pod wpływem dziennego światła i jarzeniowego w biurze. Pierwsze objawy łupieżu można także zwalczyć szamponem z drogerii. Ważna jest jedna ocena, czy jest to łupież suchy czy tłusty. W przypadku tego drugiego najważniejszym zadaniem szamponu jest walka z mikroorganizmami, które go powodują. Wtedy w składzie szamponu powinien znaleźć się albo pirytonian magnezu lub cynku,albo  climbazol, ostopirox, a nawet kwas salicylowy. Trzeba pamiętać, że skuteczność działania szamponu jest związana z techniką mycia włosów. Ale o tym już innym razem.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !