Felietony i Porady

Filtruj słońce na każdym kroku

Dodano 7 maja 2014 01:05, przez Barbara Mietkowska
Filtruj słońce na każdym kroku

Największy wpływ na powstawanie zmarszczek ma promieniowanie słoneczne. Wydawać by się mogło, że wiedzą o tym nawet małe dziewczynki. Jednak o stosowaniu kremów z filtrem, zwłaszcza w mieście, ciągle  zbyt często zapominamy.

 Teraz, kiedy wiosna zaczęła się na dobre warto o tym pomyśleć, albowiem promieniowanie UVA i UVB jest szkodliwe dla skóry nie tylko na wakacjach. Słońce opala także w mieście, ale wolniej to zauważamy. Może trudniej  idąc po  ulicy spiec plażowego raka, ale trzeba wiedzieć, że  promieniowanie tak samo przenika, aż do tkanki podskórnej i powoduje powstawanie wolnych rodników, niszczy błony komórkowe i dewastuje materiał genetyczny w skórze.  Dlatego warto zabezpieczać skórę filtrami. Niekoniecznie stosując specjalistyczny krem ochronny. Wystarczy dobrze dobrać ten pielęgnacyjny. Coraz więcej kosmetyków zawiera filtry ochronne. Na miejskie życie wystarcza SPF 15. Chyba,  że ktoś ma problemy ze skórą. Szczególnej ochronie musi podlegać skóra sucha i wrażliwa oraz cera trądzikowa.  Warto też wiedzieć, że filtry w kremie pielęgnacyjnym i filtry w podkładzie do makijażu nie kumulują się. Nie da się  dodać faktorów, by lepiej chroniły nas przed słońcem.

 O filtrowaniu słońca  szczególnie muszą pamiętać osoby zażywające leki hormonalne, antybiotyki albo zioła.  Czasem ich przyjmowanie uwrażliwia na słońce i powoduje powstawanie plam, których trudno się pozbyć.  Na słońce uwrażliwiają również kosmetyki z retinolem, kwasami owocowymi i witaminą C. Lepiej odłożyć je na półkę i poczekać z ich stosowaniem do jesieni. Ostrożnie należy też spryskiwać się perfumami. Chwila nieuwagi i plama gotowa.

Całkiem niezłym sposobem ochrony skóry przed szkodliwym działaniem słońca jest uzupełnianie codziennej diety suplementami zawierającymi beta karoten. To dodatkowy „filtr”,  antyoksydant, który jest naturalnym źródłem witaminy A. W okresie wiosenno - letnim skutecznie chroni przed działaniem wolnych rodników.  Po kilku tygodniach powoduje, że skóra ma ładny brzoskwiniowy odcień. To suplement całkowicie bezpieczny, nie można go przedawkować, bo organizm sam reguluje wchłanianą dawkę.  Naturalne źródła tej substancji to marchew, rabarbar, szpinak, brukselka, żółty melon i morele.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !