Felietony i Porady

''Stachura Poematy'' w Teatrze Kamienica

Dodano 16 lipca 2009 08:07, przez Redakcja
''Stachura Poematy'' w Teatrze Kamienica

W 30. rocznicę śmierci Poety w Kamienicy odbędzie się niepowtarzalny koncert Lubelskiej Federacji Bardów ,,Stachura Poematy’’ w wykonaniu między innymi Jana Kondraka z gościnnym udziałem Anny Chodakowskiej i Emiliana Kamińskiego, który również wystąpi w roli prowadzącego koncert.

Program Stachura - Poematy jest jedyną w kraju propozycją skupiającą uwagę widzów na tym co        w poezji Stachury najwybitniejsze, czyli na poematach właśnie. Kompozytorzy z Lubelskiej Federacji Bardów wzięli na warsztat fragmenty: Missa Pagana, Dużo Ognia, Po Ogrodzie Niech Hula Szarańcza, Kropka nad Ypsylonem, Przystępuję do Ciebie. Kompozycje wyszły spod ręki Jana Kondraka, Marka Andrzejewskiego i Piotra Selima.


W tym roku mija 30 lat od śmierci Edwarda Stachury; dokładnie 24 lipca tego roku. A koncert w Teatrze Kamienica jest rodzajem hołdu dla poety, bo jak powiedział Emilian Kamiński: "Stachurze się coś od nas należy".

Lubelska Federacja Bardów to rodzaj piwnicy artystycznej gdzie występuje wielu autorów, kompozytorów i wykonawców. Wszyscy są laureatami festiwali piosenki artystycznej takich jak Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, FAMA, Olsztyńskie spotkania zamkowe Śpiewajmy Poezję. W tym roku obchodzi dziesięciolecie istnienia. Kulminacją był koncert jubileuszowy w studio im. Agnieszki Osieckiej, w Trójce. Formacja jest polskim"produktem eksportowym". Występowała w Nowym Jorku, Londynie, Dublinie, Paryżu, Wiedniu i Lwowie. Ma na koncie 10 płyt. Jest grupą autorską ale nie stroni od klasyków poezji, prezentując ich z własną muzyką. Ma w dorobku płytę z wierszami Karola Wojtyły pt.: ”Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Ma też inny album, w którym prezentuje poetów od Mikołaja Reja począwszy, poprzez Jana Kochanowskiego, Szymona Szymonowica aż do Józefa Czechowicza.Teatr Kamienica
24 lipca, g.19.00
Al. Solidarności 93, Warszawa

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Komentarze użytkowników sophisti.pl