Felietony i Porady

ŚMIERĆ PIĘKNYCH SAREN – premiera w Teatrze Żydowskim

Dodano 21 września 2015 02:09, przez Redakcja
ŚMIERĆ PIĘKNYCH SAREN – premiera w Teatrze Żydowskim

ŚMIERĆ PIĘKNYCH SAREN – premiera w Teatrze Żydowskim środa 30 września, czwartek 1 października 2015 godzina 19:00

W 2015 roku Teatr Żydowski świętuje 65-lecia istnienia. Po tegorocznych premierach „Dybuka”,  „Aktorów Żydowskich” i „Anonimowych Żydów Polskich”, 30 września i 1 października odbędzie się kolejna premiera w ramach jubileuszu: „Śmierć pięknych saren” w reżyserii Jana Szurmieja.

"Śmierć pięknych saren" jest wyborem barwnych opowieści i wspomnień z dzieciństwa i młodości Oty Pavla – czeskiego pisarza, dziennikarza i reportera sportowego. Dramat ukazuje niewinne i pełne magii dziecięce lata pisarza, brutalnie przerwane przez wybuch II wojny światowej, a także jego późniejsze życie osadzone w realiach komunistycznej Czechosłowacji. Historia Pavlów przedstawiona jest tu w typowy dla Czechów sposób – śmiechem przez łzy. 

Główny bohater jest pechowym komiwojażerem, handlującym głównie sprzętem gospodarstwa domowego, a także zapalonym wędkarzem i romantykiem, platonicznie zakochanym w żonie szefa. Ta z początku ciepła komediowa opowieść o jego życiu pod koniec nabiera tragicznego wymiaru. Poznając losy rodziny Pavlów, zdajemy sobie sprawę, jaką tragedię przeżyli przedstawieni bohaterowie. Widzimy, że piekło wojny i obozów koncentracyjnych, głód i strach rzuciły cień na całe ich życia.

Adaptacja sceniczna Pawła Szumca bazuje na dwóch autobiograficznych utworach wydanych w Polsce pod takim samym tytułem jak spektakl. Wymownym dopełnieniem spektaklu są wybrane przed reżysera ballady czeskiego barda – Jaromira Nohavicy, które doskonale puentują każdą sekwencję tej romantycznej przypowieści.

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/smierc-pieknych-saren-premiera

Data premiery: 30 września, 1 października 2015 rok, godzina 19:00

Miejsce premiery: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16

Reżyseria i inscenizacja: Jan Szurmiej

Przekład: Andrzej Czcibor-Piotrowski
Adaptacja: Paweł Szumiec

Obsada:

Monika Chrząstowska
Piotr Chomik
Henryk Rajfer 
Piotr Sierecki
Monika Soszka
Dawid Szurmiej
Ewa Tucholska
Marek Węglarski

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !