Felietony i Porady

Premiera sztuki ''Lipiec''

Dodano 12 października 2009 02:10, przez Redakcja
Premiera sztuki ''Lipiec''

Duet artystyczny Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew w wielkiej tajemnicy przygotowywali sztukę teatralną "Lipiec". Krążyły legendy, plotki, domniemania. Reżyser nie chciał udzielać wywiadów, Gruszka milczała jak zaklęta, nawet pracownicy teatru mieli problemy, aby wejść na próby. "Tak pracuje mistrz Wyrypajew" - mówiono. Aż przyszedł czas premiery, która odbyła się 9. października w warszawskim "Teatrze na Woli". I wszystko stało się jasne, no... może trochę jaśniejsze.

"Lipiec" to spektakl dramatyczny, w którym Gruszka mierzy się z bardzo trudny poetyckim tekstem. Zamierzeniem reżysera było pokazanie widzom światła, jakie bije nawet z najtragiczniejszej historii.

"Postanowiłem zrobić przedstawienie w Polsce ze względu na Karolinę Gruszkę. Chciałem, żeby to ona zagrała" - przyznaje Wyrypajew. Muza podkreśla natomiast, że bardzo pociąga ją sposób jego pracy: "Jest wymagający. To dobrze. Potrzebuję takiego reżysera. Rosjanie są radykalni, co ma swoje dobre strony - wybija z marazmu, ospałości, zbytniego zadowolenia. Do Iwana mam stuprocentowe zaufanie".

Aktorka nie ukrywa, że z Iwanem Wyrypajewem mają wiele wspólnych planów na przyszłość. Wśród nich jeszcze jedno przedstawienie teatralne w Polsce, a potem film według scenariusza Wyrypajewa, realizowany na Dalekim Wschodzie. Współpraca z rosyjskim dramaturgiem wiele zmieniła w życiu Karoliny Gruszki. Na pierwszy rzut oka widać, że aktorka przeszła metamorfozę zewnętrzną. Zmieniły się też jej życiowe priorytety - rozstała się z Teatrem Narodowym, ponieważ, jak sama podkreśla - "teatr etatowy zaczął kłócić się z tym, jak wyobraża sobie swoje życie zawodowe i prywatne". Aktorka, o której mówi się, że jest w stanie zagrać wszystko, w przedstawieniu "Lipiec" przemówiła słowami sześćdziesięcioletniego mężczyzny!

Na premierze nie zabrakło m.in.: Zofii Czerwińskiej, Sławomity Łozińskiej, Anny Seniuk,  Szymona Majewskiego, Mariana Kociniaka i Barbary Krafftówny.

Źródło: AKPA

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !