Felietony i Porady

Orfeusz i Eurydyka

Dodano 2 czerwca 2009 11:06, przez NS
Orfeusz i Eurydyka

Niezwykle rzadko barokowe dzieła pojawiają się na scenach polskich teatrów operowych, dlatego też tym bardziej zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania jednej z najpiękniejszych legend starożytnej Grecji o miłości kochanków.


23 maja w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, odbyła się premiera sztuki pt. „Orfeusz i Eurydyka”. Spektakl wyreżyserował Mariusz Treliński, natomiast scenografia została przygotowana przez Borisa Kudlička. W rolę Orfeusza wcielił się Wojciech Gierlach, a partię Eurydyki zaśpiewa Olga Pasiecznik. Występują również: Lenka Máčiková, Barbara Gutaj, Iwona Socha oraz Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Narodowej. Kierownictwo muzyczne spektaklu objął Łukasz Borowicz.

Opera ta jest muzyczną interpretacją znanego mitu o Orfeuszu, który udaje się na wyprawę do Hadesu, by odzyskać ukochaną Eurydykę. Starożytny mit o Orfeuszu i Eurydyce jest jednym najpiękniejszych mitów o miłości, nieśmiertelności sztuki i magicznym oddziaływaniu muzyki, uśmierzającej nawet „huczące fale oceanów”.

Mariusz Treliński, który na początku sezonu ponownie objął stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z każdą swoją realizacją udowadnia, że jest jednym z najciekawszych współcześnie realizatorów przedstawień operowych na świecie. Jego prace wyznaczają nowoczesny nurt w operze. Treliński inscenizuje opery jak quasi-teatralne opowieści i  wykracza poza ustaloną konwencję gatunku.

Warszawska premiera Orfeusza i Eurydyki w reżyserii Mariusza Trelińskiego odbyła się w ramach 29. Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !