Felietony i Porady

"Msza" z Janem Peszkiem i Bogdanem Brzyskim

Dodano 16 stycznia 2015 02:01, przez Redakcja
"Msza" z Janem Peszkiem i Bogdanem Brzyskim

Msza jest wydarzeniem z porządku religii i teatru, sztuki – dwóch żywiołów, które dziś stanowią o postawach wobec życia rozpowszechnionych wśród Polaków – tej katolickiej i tej świeckiej. Czy msza święta odprawiona przez artystów na scenie Narodowego Starego Teatru może nas zjednoczyć, przekonamy się podczas 39. Krakowskich Reminiscencji Teatralnych.

Czy rytuał, oddający cześć katolickiej wspólnocie, odprawiony w miejscu oddającym cześć wspólnocie świeckiej, ma szansę dokonać cudu przemienienia przepaści w pomost, sprawić, by runęły mury, byśmy siedli do wspólnej wieczerzy i wzajemnie karmili się okruchami miłości - to pytania, które zadają Artur Żmijewski i Igor Stokfiszewski.

Czy Ten, który żyje i króluje na wieki wieków, potrafi jeszcze w mszy świętej dosłuchać się prośby: „Nie zważaj na grzechy nasze, lecz na wiarę swojego Kościoła i zgodnie z Twoją wolą napełniaj go pokojem i doprowadź do pełnej jedności”? - pytają Artur Żmijewski i Igor Stokfiszewski, twórcy "Mszy", która już 12.października zostanie wystawiona na deskach Narodowego Teatru Starego w Krakowie. W głównych rolach zobaczmy Jana Peszka i Bogdana Brzyskiego.

My, Polacy, jesteśmy podzieleni i skonfliktowani. Myślimy o sobie nawzajem z nienawiścią, z pogardą. Dzielą nas mury polityki i religii, mury sztuki i codziennego życia. Nie potrafimy znaleźć języka, który zasypałby przepaść pomiędzy nami, nie umiemy usiąść do wspólnego stołu, zjeść wspólnego posiłku tak, by ość niezgody nie stanęła nam w gardle.

Jedni poszukują ukojenia w kościele, inni w teatrze – świątyni sztuki. Jedni za przewodników mają kapłanów, drudzy artystów – duchownych bez sutanny. Jedni pomstują na teatr, sztukę jako ognisko moralnej zarazy, inni omijają kościoły – widząc w nich przybytki nienawiści. Jesteśmy głusi na słowa św. Jana Pawła II, który wołał: „Nie możemy stanąć przed Chrystusem jako Panem dziejów tak podzieleni”.

Istnieje rytuał wspólny i jednym i drugim, którzyśmy wzrastali w tym samym kraju, kulturze, religii. To msza święta – najbardziej rozpowszechnione wydarzenie, mogące łączyć wszystkich ludzi. Któż jej nie zna? Któż w niej nie uczestniczył?

W rolach głównych wystąpią Jan Peszek i Bogdan Brzyski . Spektakl 12.10 w Krakowie. Na Krakowskie Reminiscencje Teatralne zapraszamy od 4 do 12.10. Więcej informacji o programie i biletach można znaleźć na www.rmnsc.pl

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !