Felietony i Porady

Lukrecja Borgia

Dodano 25 kwietnia 2009 11:04, przez dw
Lukrecja Borgia

Lukrecja Borgia. Kobieta fatalna miotana przez kapryśny los. Córka papieża, trucicielka, rozpustnica, zła, okrutna i zepsuta. Ale i ofiarna matka, tragiczna i cierpiąca, zdolna do wielkiej miłości.

Złowieszczy mit rodziny Borgiów przetrwał stulecia. Historycy i artyści nadal nie są zgodni w jego ocenie. Kim była bowiem Lukrecja? Marionetką, zawierającą kolejne polityczne mariaże, aranżowane przez jej ojca i brata? Zepsutą kazirodczymi stosunkami modliszką, przynoszącą zgubę swoim mężom i kochankom? A może mecenasem sztuk, wrażliwą opiekunką artystów?

Tłem opowieści są renesansowe miasta włoskie, Wenecja i Ferrara. Za pozornie kryształowo przejrzystą fasadą wystawnych pałaców Borgiów, w atmosferze grozy i nieustannych podejrzeń toczą się boje o władzę, rozgrywają kolejne intrygi. Bohaterom tej dramatycznej opowieści towarzyszą miłość, zdrada i śmierć. W walce nie przebierają w środkach, aby osiągnąć zamierzony rezultat: zwycięstwo zapewnić może trucizna, a życie ocalić znajomość sekretnych przejść.

W posępnie monumentalnej inscenizacji Michała Znanieckiego Lukrecja Borgia na naszych oczach z abstrakcyjnej postaci historycznej przemienia się w żywą, pełną pasji kobietę. Do ostatniej chwili walczy o uratowanie życia swojego syna. Uwikłana w tragiczny konflikt między macierzyństwem a honorem, obnaża przed widzem ogrom dotykającego ją bólu. W cierpieniu na wskroś ludzka, w bezradności urzekająca, w okrucieństwie przerażająca. Jej niejednoznaczność w zaskakujący sposób przybliża ją czasom współczesnym: w Lukrecji jak w lustrze przejrzeć się może każdy z nas.

Bezwzględna morderczyni czy kobieta zasługująca na najgłębsze współczucie? Sam zdecyduj, kim była Lukrecja Borgia.

Reżyseruje Michał Znaniecki. Twórca, który od swojego debiutu operowego w legendarnej mediolańskiej La Scali przygotował ponad sto spektakli dramatycznych i muzycznych. Z czasem zaczął coraz więcej wystawiać w Polsce, gdzie zasłynął między innymi inscenizacjami przygotowanymi w Operze Wrocławskiej („Hagith” Szymanowskiego, „Così fan tutte” Mozarta, „Napój miłosny” Donizettiego, „Rigoletto” i „Otello” Verdiego) oraz w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej („Łucja z Lammermooru” Donizettiego). Jego ostatnim dziełem jest „Don Giovanni”, którego premiera odbyła się w lutym 2009 roku w Operze Krakowskiej.

 

Gaetano Donizetti „Lukrecja Borgia”

Opera w dwóch aktach

Reżyseria, scenografia i kostiumy: Michał Znaniecki

Dyrygent: Will Crutchfield

Premiera: 26 kwietnia. Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !