Felietony i Porady

„Lipiec” w Teatrze na Woli

Dodano 24 września 2009 10:09, przez Redakcja
„Lipiec” w Teatrze na Woli

Iwan Wyrypajew, jeden z najważniejszych rosyjskich dramaturgów (m.in. „Tlen”, „Księga Rodzaju 2”) i reżyserów (filmy „Euforia” i „Tlen”) pracuje w Warszawie. W Teatrze Na Woli realizuje własny tekst „Lipiec”, który polska publiczność usłyszy po raz pierwszy. Wcześniej zrealizowany był m.in. w Rosji (Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „Nowaja Drama”) i w Niemczech (Nagroda dla najlepszego dramaturga).

Krytycy pisali o „Lipcu”, że to jeden z najważniejszych tekstów rosyjskich początku XXI wieku, samego Wyrypajewa określając mianem współczesnego Dostojewskiego.


„Lipiec” to spektakl dramatyczny, w którym aktorka Karolina Gruszka, grająca wcześniej główną rolę w filmie Wyrypajewa „Tlen”, mierzy się z przerażającym, a jednak nie przestającym uwodzić poetyckim i metaforycznym tekstem. Granica pomiędzy okrucieństwem a pięknem jest omal niewidoczna.

Swoim spektaklem Iwan Wyrypajew chce wskazać widzowi światło, jakie bije nawet z najtragiczniejszych historii. Idąc za filozofią prawosławia, a zwłaszcza za myślą ojca Pawła Floreńskiego, rozstrzelanego przez NKWD, autora głośnej książki „Ikonostas” Iwan Wyrypajew prowadzi bohatera sztuki tak, by odnalazł dom Boga „za czarnym lasem, a nie za piękną łąką”. Bohater „Lipca” jest jak zagubiona dusza, która odnajduje samą siebie i znajduje w sobie więcej, niż samą siebie.  Z piekła wznosi się do świata aniołów. Nie jest bez znaczenia, że Wyrypajew zaczął pisać tekst „Lipca” tuż po zakończeniu pracy nad filmem „Euforia”.


Premierowe wykonanie „Lipca” w Teatrze Na Woli 9 października, jednak pierwsze spektakle już kilka dni przed premierą. Reżyser będzie obecny na każdym spektaklu prowokując widzów do rozmowy.
Jak każda praca Wyrypajewa i ta powstaje w pełnej tajemnicy. Reżyser zabronił ujawniania treści spektaklu i kulis jego powstawania przed premierą.

Iwan Wyrypajew i Karolina Gruszka wezmą udział w spotkaniu w Gazeta Cafe - 28 września o godz. 19 w klubokawiarnii Gazety Wyborczej, przy ul. Czerskiej 8/10. Rozmowę poprowadzi Remigiusz Grzela. Wstęp wolny.


Spektakle przedpremierowe "Lipca" - 6, 7 i 8 października 2009.
Prapremiera polska - 9 październia 2009.

Źródło: Informacja prasowa

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !