Felietony i Porady

Konfrontacje Teatralne

Dodano 29 września 2009 08:09, przez Redakcja
Konfrontacje Teatralne

14. edycja Międzynarodowego Festiwalu "Konfrontacje Teatralne" odbędzie się w Lublinie w dniach 30 września – 3 października br. "Konfrontacje Teatralne" zostały powołane do życia w roku 1996 przez przedstawicieli lubelskiego środowiska teatralnego Janusza Opryńskiego, Leszka Mądzika, Włodzimierza Staniewskiego i Tomasza Pietrasiewicza. Od lat program Festiwalu skupia się wokół idei konfrontacji różnych form i tradycji teatralnych, prezentowania dokonań najciekawszych osobowości teatralnych, odnajdywania nowych sposobów rozumienia teatru.

Festiwal gościł m.in. Valerego Fokina rosyjskiego wybitnego reżysera teatralnego, Ellen Stewart założycielkę słynnego nowojorskiego teatru La Mama, Daisuke Yoshimoto mistrza tańca butoh, Alexeja Merkusheva aktora i tancerza z Rosji, Eimuntasa Nekrosiusa założyciela wileńskiego studia teatralnego Meno Fortas czy Oskara Korsunovasa z Litwy, mistrza Tadeusza Różewicza, aktorkę Barbarę Krafftówną oraz wielu innych wybitnych artystów i osobowości.

W tym roku wraz z Agnieszką Lubomirą Piotrowską – znawczynią teatru rosyjskiego i tłumaczką literatury rosyjskiej tworzymy program, który konfrontuje teatr ze Wschodu z teatrem polskim, jak i teatrem zachodnim. Szukamy ciekawych zjawisk w Rosji, Uzbekistanie, Japonii, Białorusi i w Polsce.

Festiwal obok wiodącego programu teatralnego bogaty jest w wydarzenia muzyczne, pokazy filmów, dyskusje panelowe i wystawy. W ramach imprez towarzyszących zobaczymy kino rosyjskie m.in. „Braci Karamazow” w reżyserii Petra Zelenki", Rosyjską Arkę" w reżyserii Aleksandra Sokurowa i "Ładunek 200" w reżyserii Aleksieja Bałabanowa.

W przestrzeni miejskiej prezentowane będą prace Niebieskich Nosów z Rosji tzw. komiks miejski oraz video artu i wystawa fotografii. W ostatni dzień Festiwalu odbędzie się koncert rosyjskiej grupy Rubl. Rubl to nowy projekt Siergieja Sznurowa-Sznura, lidera legendarnej grupy Leningrad. W ramach Sceny Otwartej Konfrontacji Teatralnych z cyklu odbędzie się spotkanie z Cezarym Wodzińskim oraz pokaz "IDIOTA albo TRANS (prezentacje) work in progress" w reżyserii Tomasza Bazana.

Podczas Festiwalu odbędą się dyskusje z artystami o rosyjskim teatrze i dramaturgii oraz konfrontacji Wschodu z Zachodem.

Festiwal jest jedną z wiodących imprez miasta Lublin wpisaną w projekt starania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Międzynarodowy Festiwal „Konfrontacje Teatralne”
Lublin 30 września – 3 października 2009

Źródło: materiały organizatora

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !