Felietony i Porady

Festiwal Teatrów Tańca Europy Zawirowania

Dodano 8 czerwca 2009 03:06, przez NS
Festiwal Teatrów Tańca Europy Zawirowania

Przez osiem dni Warszawa stanie się europejską stolicą tańca. W czerwcu, w Warszawie już po raz piąty potrwa Festiwal Teatrów Tańca Europy Zawirowania. Na scenie Teatru Prochownia i Centralnego Basenu Artystycznego oraz na Rynku Starego Miasta i w Arkadach Zamku Królewskiego zaprezentuje się szerokiej publiczności aż 20 zespołów tanecznych z 14 krajów świata.

Celem festiwalu jest pokazanie zespołów z krajów, w których tradycja teatrów tanecznych sięga półwiecza , jak również krajów w których dopiero kształtuje się. Na tegorocznych Zawirowaniach wystąpi 20 zespołów z 14 różnych krajów - w tym również spoza Europy, bo ze Stanów Zjednoczonych i Izraela.

W zamierzeniu organizatorów, Festiwal Zawirowania ma nie poddawać się głównemu nurtowi tańca współczesnego. Ma być festiwalem teatrów, które ruchem ciała próbują wypowiedzieć jakąś prawdę o świecie, o człowieku, o współczesności. Na Zawirowaniach wystąpią teatry, które nie uciekają od treści, a przedstawiają ją w bardzo różny sposób - od sięgania po teksty literackie, jak w przypadku Trzech sióstr Polskiego Teatru Tańca z Poznania, czy Post Martha z Izraela przez analizę podświadomości, jak w przypadku spektakli Daniela Abreu z Hiszpanii, czy sięgać po elementy improwizacji i happeningu, jak to jest w przypadku węgierskiego zespołu SIN.

Dużą atrakcją tegorocznego festiwalu będzie plenerowy spektakl Chopin w plenerze grany w Arkadach Zamku Królewskiego, który połączy choreografów i tancerzy z różnych krajów.
Festiwal Teatrów Tańca Europy Zawirowania to nie tylko spektakle, podczas festiwalu odbędą się też warsztaty taneczne, prowadzone przez najlepszych pedagogów tańca z kraju i Europy.

Festiwal Teatrów Tańca Europy Zawirowania, 21-28 czerwiec, 2009

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !