Felietony i Porady

Feliksy Warszawskie

Dodano 28 października 2009 08:10, przez Redakcja
Feliksy Warszawskie

Jak co roku w Hotelu Bristol gościły najjaśniejsze i te rodzące się gwiazdy polskiej sceny teatralnej, dla których poniedziałek jest jedynym wolnym dniem w tygodniu. To, co już od jedenastu lat przyciąga teatralną rodzinę w jednym czasie w jedno miejsce, to Feliksy Warszawskie, najbardziej prestiżowe nagrody teatralne stolicy. Wyróżnienia dla ludzi teatru przyznawane przez ludzi teatru. Takie było założenie ich pomysłodawcy Feliksa Łaskiego, mecenasa kultury, którego marzeniem było zintegrowanie wszystkich warszawskich scen.

Jury obejrzało ponad 80 przedstawień w sezonie 2008-2009 z 20 stołecznych teatrów zarówno publicznych, jak i prywatnych. Przyznano 15 nominacji w 5 kategoriach - najlepsza reżyseria, najlepsze role pierwszoplanowe: kobieca i męska oraz najlepsze role drugoplanowe. I tak wśród tegorocznych laureatów znaleźli się: reżyser Maciej Englert za "To idzie młodość" (Teatr Współczesny), uznana za najlepszą aktorkę pierwszoplanową Sandra Korzeniak za rolę Marylin w spektaklu "Persona" i Andrzej Zieliński jako najlepszy aktor pierwszoplanowy za rolę w spektaklu "Ludzie i aniołowie" w Teatrze Współczesnym. W kategorii role drugoplanowe statuetki Feliksa otrzymali natomiast Małgorzata Hajewska-Krzysztofik za rolę w spektaklu "(A)pollonia" i Kazimierz Kaczor za rolę Pana Mariana w spektaklu "Kieszonkowy atlas kobiet". Nagrodę specjalną przyznało także Towarzystwo Alianz. Otrzymał ją Stefan Sutkowski, dyrektor naczelny i artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej.


Gospodarzem i organizatorem uroczystości był Teatr Powszechny, a Galę Feliksów Warszawskich zaszczyciła swoją obecnością prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która wręczała statuetki.

Źódło: AKPA

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !