Felietony i Porady

Antygona w Nowym Jorku

Dodano 25 listopada 2009 08:11, przez Redakcja
Antygona w Nowym Jorku

Problematyka antycznego dramatu przeniesiona we współczesne dekoracje. W Tompkins Square Park w Nowym Jorku, oazie bezdomnych, spotyka się troje ludzi – rosyjski Żyd Sasza, Portorykanka Anita i pochodzący z Polski Pchełka. Znają się od dawna. Był jeszcze John, czwarty towarzysz niedoli. Sasza przynosi wiadomość, że John nie żyje, a jego ciało trafi do bezimiennej mogiły na cmentarzu biedaków. Anita nie może się z tym pogodzić. Namawia Pchełkę i Saszę, aby pomogli jej wykraść ciało Johna i urządzili mu godny pogrzeb.

Każda epoka ma taką tragedię, na jaką zasługuje. Nawet wśród nowojorskich kloszardów może pojawić się Antygona. Nie dumna tebańska księżniczka, ale bezdomna Portorykanka, której amerykańskie Eldorado zamieniło się w piekło na ziemi. Przy życiu trzyma ją jedynie miłość do Johna, jak sama mówi arystokraty z Bostonu. Współczesna Antygona powtarza czyn swojej antycznej poprzedniczki i osiąga nim ten sam, tragiczny wymiar.

Janusz Głowacki napisał Antygonę w Nowym Jorku na zamówienie waszyngtońskiego teatru Arena Stage. Została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków, a tygodnik Time uznał ją za jedną z dziesięciu najlepszych sztuk roku. Światowej sławy szekspirolog Jan Kott nazwał Antygonę w Nowym Jorku jedną z trzech najlepszych sztuk napisanych w Polsce po wojnie.

Gwiazdą białostockiej Antygony w Nowym Jorku jest Ewa Szykulska, znakomita aktorka teatralna i filmowa, obdarzona zarówno wielkim talentem dramatycznym, jak i komediowym. Ewa Szykulska wciela się w Anitę po raz drugi w swojej karierze. W 1995 roku kreowała tę rolę we wrocławskim Teatrze Współczesnym, również w reżyserii Zbigniewa Lesienia.

Autor: Janusz Głowacki
Reżyseria: Zbigniew Lesień
Obsada:  Ewa Szykulska /gościnnie/, Krzysztof Ławniczak, Tadeusz Sokołowski, Marek Tyszkiewicz, Maciej Radziwanowski
Scenografia: Władysław Wigura
Opracowanie Muzyczne: Maciej Prosek
Asystent Reżysera: Jolanta Skorochodzka

Z powodu choroby aktora spektakl „Antygona w Nowym Jorku” J. Głowackiego będzie odwołany ( 2 grudnia, godz.19.00).

Źródło: Informacja prasowa

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !