Felietony i Porady

Olbiński, Siudmak i Sętowski pod młotek!

Dodano 21 października 2017 11:10, przez DW
Olbiński, Siudmak i Sętowski pod młotek!

Senna atmosfera mijającej jesieni sprzyja surrealistycznym wizjom. Na wystawie przedaukcyjnej w DESA Unicum znalazły się prace najwybitniejszych polskich twórców realizmu magicznego. Już 26 października pod młotek pójdą obrazy Rafała Olbińskiego, Wojciecha Siudmaka i Tomasza Sętowskiego. Jesienna aukcja Art Outlet to także wyjątkowa okazja, żeby prace najważniejszych malarzy 2. połowy XX wieku nabyć w niezwykle atrakcyjnych cenach.

Najsłynniejszym polskim reprezentantem realizmu magicznego jest bez wątpienia Rafał Olbiński. Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach takich czasopism jak Newsweek czy Time, jest twórcą licznych plakatów dla amerykańskich oper. Nazywa się go artystycznym spadkobiercą René Margitte'a. Na aukcji znajdzie się jego obraz „Powierzchowne rozumienie pozorów” (cena wywoławcza: 24 tys. zł). Pod młotek pójdzie także praca Wojciecha Siudmaka, który sam o sobie mówi „hiperrealista fantastyczny”. Ten nurt, łączący nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swoje korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez Salvadora Dali. Ze słynnym artystą łączy Siudmaka wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia, perspektywy linearne i powietrzne. Pod młotek pójdzie jego obraz „Pola szachownicy” (cena wywoławcza: 38 tys. zł)

Kolejnym z artystów, który swoje senne wizje przenosi na płótno jest Jarosław Modzelewski. „Czerwona łódka” (cena wywoławcza: 16 tys. zł) to figuratywna wizja malowana w intensywnych barwach, łącząca obserwacje artysty z obrazami z jego wyobraźni i wspomnień. U Modzelewskiego widoczny jest zarówno wpływ twórczości Andrzeja Wróblewskiego jak i bardzo charakterystyczne, nacechowane intymnymi przeżyciami podejście do kolorystyki. Innym twórcą fantastycznych pejzaży jest mistrz malarstwa naiwnego, Teofil Ociepka, którego prace cieszą się dużym zainteresowaniem na prestiżowych aukcjach sztuki współczesnej. Na aukcji pojawi się m.in. jego pejzaż z 1970 roku (cena wywoławcza: 8,5 tys. zł).

Ponad sto dostępnych na aukcji obiektów to także przekrój największych nazwisk polskiego malarstwa awangardowego. Gratką dla kupujących będzie błękitny relief Henryka Stażewskiego z lat 80-tych. Dzieła artysty warte są dzisiaj nawet setki tysięcy złotych. Cena wywoławcza pracy na aukcji wyniesie zaledwie 24 tys. złotych. Kolejną niezwykle atrakcyjną pozycją w katalogu będzie praca „Wspomnienie z Egiptu” Jerzego Nowosielskiego (cena wywoławcza: 90 tys. zł), uznawanego dzisiaj za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy ikon. W prezentowanym obrazie artysta sprawnie łączy abstrakcję geometryczną z malarstwem figuratywnym. Uproszczone figury kobiet tworzą harmonijny, dekoracyjny układ.

Aukcja Art Outlet: Sztuka Współczesna: 26 października, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !