Felietony i Porady

Karteczki Joanny Daniło

Dodano 12 października 2017 03:10, przez Redakcja
Karteczki Joanny Daniło

Słowa zapisane na dziesiątkach małych kwadratowych karteczek nie zawsze miały sens i moc, aby zaistnieć w bajkach czy felietonach Joanny Daniło. Zdegradowane do zgniecionej kulki odzyskiwały czasami drugie życie. Podniesione z podłogi i powtórnie odczytane na rozprostowanym papierze, zestawione z nowym pomysłem, stawały się ważne.

Pewnego razu biała pogięta karteczka, nośnik słów, też została zauważona. Miała charakter, a układ zagięć za każdym razem był inny, nie mógł się nigdy powtórzyć. Nosiła ślady złości, niecierpliwości, niepewności twórcy. Zrodziła się potrzeba, aby to wszystko utrwalić.

Karteczka powstała więc z chęci pozostawienia pięknej nietrwałości papieru, przypomnienia słów, ważnych słów, do których często chcemy wracać i wreszcie z pochwały idealnej formy kwadratu. Jest momentem zamkniętym w kształcie z metalu.

Karteczka kocha biel, dobrze czuje się w szarościach, czerni, a czasami szuka koloru. Szczyci się bokiem kwadratu długości około 50 lub 100 centymetrów i bliską wadze papieru lekkością. W zależności od operowania światła wydaje się bardziej lub mniej pogięta. Każda może mieć swoje słowa, abyśmy patrząc na nią pamiętali co jest dla nas ważne.

Joanna Daniło jest artystą plastykiem. Karteczka to jej kolejny po parawanach, obrazach przestrzennych, kolumnach, wazonach, misach, krzesłach, obiekt do wnętrz. Tworzywem są zawsze papier i metal.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !