Felietony i Porady

Kultura - Sztuka

Kultura - Sztuka

Zakończenie sezonu w Filharmonii Narodowej

31 maja 2016, 01:05

Już 3 i 4 czerwca wielkie zakończenie sezonu w Filharmonii Narodowej, w postaci dramatu muzycznego w trzech aktach - ,,Tristan i Izolda” Richarda Wagnera. więcej »

KALEJDOSKOP-Pamięć i zapomnienie
23 maja 2016, 09:05

W sobotę, 4 czerwca 2016 roku, o godzinie 18.00 w galerii Nowe Miejsce w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy indywidualnej Marco Angeliniego zatytułowanej Kalejdoskop – pamięć i zapomnienie. Opiekę kuratorską nad ekspozycją sprawują Giusy Emiliano i Raffaella Salato, a jej organizacji podjął się Jan Kozaczuk we współpracy z Lucyną Sosnowską i Wojciechem Popławskim. więcej »

Portrety Hélène Delmaire
15 kwietnia 2016, 01:04

Hélène Delmaire to młoda malarka, której obrazy pełne są delikatności oraz zmysłowości.  więcej »

„One same” - spektakl o kobietach, które powiedziały DOŚĆ!
13 kwietnia 2016, 01:04

Spektakl „One same” w reżyserii Karoliny Kirsz miał premierę w listopadzie 2015 roku. W kwietniu oraz w maju wraca po kilkumiesięcznej przerwie na deski Teatru Żydowskiego w Warszawie, a jego tematyka nabiera aktualności w kontekście ostatnich wydarzeń. To fantastyczna opowieść o pozaziemskim spotkaniu autentycznych kobiet, znanych skandalistek XX wieku, które odważyły się wyjść poza schemat i powiedzieć głośno męskiemu światu „DOŚĆ!”. Najbliższe pokazy 21, 23, 24 kwietnia oraz 20-22 maja. więcej »

 
Aukcja Młodej Sztuki
5 kwietnia 2016, 12:04

Młodzi, debiutujący i właśnie odkrywani. Aukcja Młodej Sztuki łączy dobrze rokujących twórców najmłodszego pokolenia z kolekcjonerami, zarówno tymi początkującymi, jak i z rozmysłem poszukującymi talentów. W ciągu ostatnich lat cykl wyrósł na jeden z najpopularniejszych w Polsce. Już 19 kwietnia pod młotek pójdą 92 prace, wszystkie z ceną wywoławczą 500 zł.  więcej »

Pablo Thecuadro - mistrz kolażu
31 marca 2016, 12:03

Pablo Thecuadro to fotograf i artysta o nietuzinkowym spojrzeniu na sztukę i modę. Idealnie połączył ze sobą obie niby różne, a jednak tak sobie bliskie dziedziny, robiąc coś niesamowitego. więcej »

RAPORT. Wystawa środowiska akademickiego Wydziału Sztuk Pięknych UMK
29 marca 2016, 04:03

W najbliższy piątek, 1 kwietnia, toruńskie CSW zaprasza na otwarcie wystawy RAPORT, prezentującej prace artystów-wykładowców, związanych z toruńskim Wydziałem Sztuk Pięknych. Na wystawie zobaczymy więc prace twórców różnego pokolenia, powstałe przy użyciu różnych technik i materiałów i różnym podejściu do własnej praktyki artystycznej. więcej »

 
Legendarna rzeźba „Ptak” Aliny Szapocznikow odnaleziona!
24 marca 2016, 12:03

Przez ponad pół wieku była uważana za zaginioną. Legendarna rzeźba „Ptak” Aliny Szapocznikow została właśnie odnaleziona. Licytacja niezwykłej pracy odbędzie się podczas najbliższej Aukcji Rzeźby w DESA Unicum. W katalogu znalazły się także dzieła innych wybitnych twórców, m.in. Magdaleny Abakanowicz i Mirosława Bałki – łącznie prawie 60 obiektów. Wydarzenie odbędzie się już 7 kwietnia.  więcej »

Aukcja Grafiki i Plakatu
21 marca 2016, 12:03

Praca Wojciecha Fangora już od 9 tysięcy złotych, Tamary Łempickiej – 10 tysięcy, Henryka Stażewskiego – 3 tysiące. Na Aukcji Grafiki i Plakatu w DESA Unicum pojawią się grafiki największych nazwisk polskiej sztuki dawnej oraz współczesnej. Pod młotek pójdzie ponad 200 obiektów. Licytacja odbędzie się 22 marca.  więcej »

Sztuka zbyt prowokacyjna?
28 stycznia 2016, 12:01

Najnowsze dzieło Banksy’ego, jednego z najbardziej wpływowych artystów współczesności, dotyka palącego problemu imigrantów. Graficiarz nie po raz pierwszy opowiada się po stronie mniejszości, otwarcie krytykując władze i organy porządku publicznego. więcej »

 
Filip Rybkowski „_Błąd systemu”
25 stycznia 2016, 11:01

Decyzja Jury V PMS "Świeża Krew" o przyznaniu Grand Prix obrazowi "Wierzchnia" Filipa Rybkowskiego wzbudziła wiele emocji. W uzasadnieniu werdyktu czytamy: "Nagrodziliśmy obraz Filipa Rybkowskiego za wyróżniającą go siłę koncentracji. Za bezkompromisową redukcję środków formalnych. Za umiejętne wykorzystanie destrukcji do konstrukcji, za zatrzymanie piękna w zniszczeniu. Za ryzyko." Podczas "Świeżej Krwi" zachwyciły nas minimalistyczne obrazy, ale na wystawie zaprezentujemy także fotografie, obiekty oraz prace video.  więcej »

Mural dla upamiętnienia Davida Bowiego w Warszawie
17 stycznia 2016, 04:01

Od 10 stycznia, dnia, w którym zmarł David Bowie, nadal nie cichną głosy z wyrazami żalu oraz wspomnienia na temat artysty. W mediach czy na portalach społecznościowych pojawiają się coraz to inne inicjatywy mające na celu upamiętnienie twórczości piosenkarza. Jedną z nich jest pomysł Stowarzyszenia Stacja Muranów. Inicjatorzy, chcąc upamiętnić postać artysty, pragną, aby w Warszawie powstał mural przedstawiający Bowiego. więcej »

„O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary”
14 kwietnia 2014, 01:04

W marcu w Teatrze Żydowskim w Warszawie miała miejsce premiera bajki dla dzieci od lat 7 i dorosłych „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary” w reżyserii Adama i Macieja Wojtyszków na podstawie bajek I. B. Singera. Muzykę do spektaklu przygotował Piotr Moss. Spektakl zachwycił publiczność – zarówno tę starszą, jak i młodszą i spotkał się wyłącznie z pozytywnymi opiniami krytyków. Na kolejne spektakle Teatr Żydowski zaprasza 9 i 24 kwietnia oraz 14 maja.  więcej »

 
wybierz stronę