Felietony i Porady

WUJek – Re:Wizje 2009

Dodano 25 listopada 2009 08:11, przez Redakcja
WUJek – Re:Wizje 2009

10-11 grudnia 2009 o godzinie 20:00 w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie odbędzie się ósma edycja Festiwalu WUJek, imprezy która od lat pokazuje najciekawsze stołeczne zespoły grające zarówno muzykę improwizowaną jak i w sposób autorski eksperymentujące z innymi muzycznymi gatunkami. Szczególne miejsce w programach WUJków miały zawsze formacje nawiązujące do formuły jazzowej, jako że pierwotną ideą festiwalu była prezentacja artystów związanych z tzw. Warszawskim Undergroundem Jazzowym, czyli grup muzyków związanych z takimi klubami jak nieistniejący już Jazzgot czy Galeria Off. Motywem przewodnim festiwalu była jednak zawsze także prezentacja młodych, oryginalnych  muzycznych formacji, niezależnie od stylistyki, w której się poruszały. Dlatego w programach poprzednich edycji nie brakowało też przedstawicieli alternatywnego rocka, muzyki elektronicznej czy nawet hip hopowców.

Nie inaczej będzie przy okazji tegorocznego WUJka. Tak jak w latach ubiegłych, po raz kolejny ugości go Fabryka Trzciny a w programie znajdzie się wiele muzycznych rarytasów.

Tym razem impreza została podzielona na dwie wyraziste części.
Dnia pierwszego (10 grudnia) wystąpią znakomici przedstawiciele stołecznej sceny improwizującej, czyli promujący swoją nową płytę zespół Cukunft, nawiązujący w swej twórczości zarówno do jazzu jak i muzyki żydowskiej, kwartet Baaba, w którego muzyce znajdziemy zwariowane improwizacje i złożone, skomplikowane struktury rytmiczne oraz dziesięcioosobowa formacja Trifonidis Free Orchestra, w której oprócz czołówki stołecznych młodych jazzmanów usłyszymy również gości z zagranicy.

Drugiego dnia (11 grudnia) wystąpią trzy zespoły, które reprezentują nurt alternatywnego rocka. Każdy z nich charakteryzuje się autorskim podejściem do materii muzycznej i tekstowej. Wszystkie śpiewają po polsku i w swej muzyce nawiązują do dobrych tradycji rodzimej muzyki. Muzyka Końca Lata to przedstawiciel nowego pokolenia polskiego rocka a w jej muzyce słychać echa klasyków polskiego big beatu takich jak Czerwone Gitary czy Polanie. Kawałek Kulki łączy w swej twórczości elementy alternatywnego rocka i piosenki poetyckiej, brzmienia elektrycznej gitary i skrzypiec, oraz niezwykle urocze damskie i męskie wokale. Pustki to zespół, który wyewoluował od surowego, korzennego rocka nawiązującego do takich zespołów jak Velvet Underground czy The Stooges do niezwykle wyrafinowanej, ambitnej muzyki rockowej, łączącej delikatne melodie z przesterowanymi gitarami oraz przebojowe kompozycje z poszukiwaniami formalnymi i brzmieniowymi.

Tegoroczna edycja WUJka odbędzie się w ramach festiwalu Re:wizje, corocznego podsumowania najciekawszych artystycznych wydarzeń stolicy.

WUJek – Re:Wizje 2009
Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny
10-11 grudnia 2009

UWAGA! Dzięki wsparciu dawanego Re:wizjom przez miasto Warszawa, wstęp na wszystkie WUJkowe imprezy będzie wolny!

Źródło: Materiały organizatora

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !