Felietony i Porady

Warszawska Jesień Prądotwórcza

Dodano 16 września 2009 08:09, przez Redakcja
Warszawska Jesień Prądotwórcza

''Warszawska Jesień" jest festiwalem zasłużonym, z ogromną tradycją, czymś w rodzaju świadka historii. Jest to jedyny w Polsce festiwal o randze i skali międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej, przez wiele lat jedyna tego rodzaju impreza w środkowej i wschodniej części Europy.

"Warszawska Jesień" poczęła się w 1956 roku na fali odwilży po latach stalinowskiej dyktatury i pomimo, iż władze szybko odstąpiły od procesu demokratyzacji, istniała nieprzerwanie (z dwoma wyjątkami) przez czas trwania komunizmu, mając byt zapewniony przez państwo (do tej pory utrzymuje się głównie ze środków publicznych). I dopiero nowa sytuacja ekonomiczna i społeczna kraju na dorobku, zachwiała stabilnością finansowania Festiwalu. Mimo to nadal pełni on zasadniczą rolę w kształtowaniu kultury współczesnej w Polsce.


Atmosfera festiwalowych edycji ostatnich lat z pewnością jest inna, niż jeszcze na początku lat 90-tych. Koncerty "wyszły w miasto", niejako do publiczności. Obok tradycyjnych warszawsko-jesiennych miejsc prezentacji, takich jak Filharmonia Narodowa, Akademia Muzyczna, teatry czy kościoły, wydarzenia "Jesieni" dzieją się we wnętrzach mniej klasycznych w charakterze: w halach sportowych, na piętrach starych fabryk, w przestrzeniach nowej architektury, w klubach. Nowego kolorytu dodaje dominująca na koncertach młodzież - nie związana z muzyką zawodowo, nie związana nawet bezpośrednio ze sztuką - po prostu uczestnicząca w kulturze. Co do muzyki samej, to coraz częściej towarzyszy jej warstwa elektroakustyczna, jej wykonania wymagają złożonych systemów dystrybucji dźwięku, jej twórcy traktują przestrzenność jako istotny współczynnik formy, wprowadzają projekcje wideo, stosują nowe technologie. Dobrą ilustracją tego, co powyżej zostało powiedziane, był orkiestrowy audiowizualny koncert, który odbył się w ramach 48. "Jesieni". Niesamowita sceneria wspaniale oświetlonych przez Telewizję Polską "futurystycznych" urządzeń olbrzymiej Hali Najwyższych Napięć Instytutu Fizyki stała się dodatkowym elementem zdarzenia.


Tegoroczna Warszawska Jesień poświęcona jest w głównej mierze muzyce elektroakustycznej.

Pojawią się:
- ośrodki i studia muzyki elektronicznej
- opery elektroniczne i kompozycje audiowizualne
- live electronics i muzyka improwizowana
- acousmonium i zespoły laptopowe
- ambisonic music
- utwory instrumentalne z elektroniką
- Pierre Henry
- maraton elektroniczny
- wybrane utwory elektronicznej klasyki
- instalacja Iter/Eter

Nie zabraknie live electronics i muzyki improwizowanej. Wystąpią takie sławy jak Tomasz Stańko, który zagra m. in. z Krzysztofem Knittlem, saksofonista Evan Parker, który wystąpi w ramach performance'u studia STEIM i perkusista Jim Black, który będzie solistą w projekcie Centro Tempo Reale.

Wśród imprez towarzyszących znajdują się m. in. spotkania z kompozytorami - gośćmi tegorocznej Jesieni: Philipem Manourym, Jonathanem Harvey'em, Pawłem Mykietynem, Pierrem Henry, Perem Nørgårdem, Georgesem Aperghisem.


52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień 2009
18 września - 26 września 2009

Źródło: materiały organizatora

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !