Felietony i Porady

SOPHISTI PATRONUJE: QUINDEPENDENCE DEBIUTANCKA PŁYTA PT. CIRCUMSTANCES

Dodano 30 maja 2017 02:05, przez Katarzyna Frąckowiak
SOPHISTI PATRONUJE: QUINDEPENDENCE DEBIUTANCKA PŁYTA PT. CIRCUMSTANCES

Quindependence to niezależność, samodzielność, wolność... i kwintet składający się z niezwykłych muzycznych indywidualności. Pod koniec maja 2017 na rynek trafi ich debiutancka płyta pt. CIRCUMSTANCES, a 31.05 w Klubie Strefa w Krakowie i 2.06 w 12on14 Jazz Club w Warszawie odbędą się premierowe koncerty.

"Nasza piątka jeszcze dwa lata temu nie miała ze sobą wiele wspólnego, a zespołu Quindependence nie było nawet w planach. Okazało się to naszym atutem – od pierwszej wspólnie zagranej próby wszystko potoczyło się bardzo szybko: nagranie własnych utworów, nagroda w konkursie Jazz Juniors, koncerty w kraju i za granicą… Zaangażowani dotychczas w inne muzyczne projekty, niczym nie przymuszani, uwolniliśmy energię i połączyliśmy siły. Od początku przyświecały nam idee wolności i niezależności, a jednocześnie szacunek do tradycji, nie tylko jazzowej. Cenimy sobie także pewien dystans do rzeczywistości i nasz polski charakter, dlatego w swym repertuarze sięgnęliśmy m.in. po piękną balladę Zbigniewa Namysłowskiego. Wszystko to przelewamy z naszych serc na muzykę, której możecie posłuchać na tej płycie. Okoliczności (z ang. circumstances), które towarzyszą od początku działalności zespołu bez wątpienia nam sprzyjają, a my staramy się z nich korzystać jak najlepiej i dajemy się ponieść drzemiącej w nas wrażliwości i radości. Dziękujemy wszystkim ludziom spotkanym na muzycznej drodze, która zawiodła nas do wydania albumu CIRCUMSTANCES i cieszymy się, że możemy w jego postaci przekazać Wam cząstkę nas samych." - mówią zgodnie muzycy Quindependence.

Premierowe koncerty:

31.05.2017 r.  godz. 20:00 Klub Strefa, Kraków, ul. Św. Tomasza 31

02.06.2017 r. godz. 20:30 12on14 Jazz Club, Warszawa, ul. Noakowskiego 16

W 2016 r. zespół Quindependence zwyciężył w konkursie na jazzowy debiut fonograficzny organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, dzięki czemu powstał ich debiutancki album CIRCUMSTANCES. Jego muzyczna zawartość to wypadkowa przyjaźni, wspólnej pasji, inspiracji i ciężkiej pracy wszystkich członków zespołu. Płyta CIRCUMSTANCES powstała na bazie wielogodzinnych improwizacji i bardzo dalekich poszukiwań, nie tylko muzycznych. Kompozycje zamknięte w 7 utworach zostały napisane przez Miłosza Skwiruta i Michała Salamona. 

CIRCUMSTANCES to świeży, nowoczesny jazz z domieszkami etnicznymi i motywami muzycznymi z różnych stron świata. To muzyka dostępna dla każdego słuchacza, bez napięcia i typowej dla tego gatunku "elitarności". Quindependence wychodzą poza ramy hermetycznego środowiska, grają przestrzennie, płyta CIRCUMSTANCES nosi mocne ślady "world music". Motywy orientalne mieszają się w niej z ECM, czy muzyką skandynawską. Folk współgra z mrocznym brzmieniem. Wszystko to tworzy idealną całość, inspirującą i przyjemną dla serca i duszy. 

Muzycy wchodzący w skład kwintetu mają na swoim koncie wiele indywidualnych osiągnięć artystycznych, m.in. udział w licznych konkursach i festiwalach, takich jak Nisville Jazz Festival w Serbii, Jazz nad Odrą, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Festiwal Ethno Jazz we Wrocławiu, Baszta Jazz Festiwal, Jazz na Kresach, Jimiway Blues Festiwal. Miłosz Skwirut (grający również w Kraków Street Band i Amusing Companios) oraz Michał Salamon (lider FOURS collective i producent muzyczny koncertu Tribute to Amy Winehouse feat. KAYAH) komponujący dla Quindependence to uznani jazzmani, których nazwiska coraz częściej wymieniane są w środowisku.  

Indywidualne doświadczenie oraz wspólna artystyczna wizja muzyków wpłynęły na szybki rezultat ich pracy. Zaledwie miesiąc po założeniu składu pojawiły się pierwsze sukcesy. Quindependence zdobyli II nagrodę na 39. Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych JAZZ JUNIORS. Kolejne, niezwykle ważne w ich karierze osiągnięcie to zwycięstwo w 2016 r. w konkursie na jazzowy debiut fonograficzny organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, dzięki któremu band wydał pierwszą płytę pt. CIRCUMSTANCES.

Wejdź na Facebooka i dowiedz się, gdzie możesz kupić płytę Quindependence pt. CIRCUMSTANCES: https://www.facebook.com/quindependence/

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !