Felietony i Porady

MILES DAVIS QUINTET LIVE IN EUROPE 1969: THE BOOTLEG SERIES VOL. 2

Dodano 14 stycznia 2013 01:01, przez Redakcja
MILES DAVIS QUINTET  LIVE IN EUROPE 1969: THE BOOTLEG SERIES VOL. 2

Po wydaniu w 2011 roku wielokrotnie nagradzanego albumu “Live In Europe 1967: The Bootleg Series Vol. 1” z nagraniami Drugiego Wielkiego Kwintetu w składzie: Miles Davis, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Ron Carter oraz Tony Williams Sony Music z dumą prezentuje: Columbia / Legacy ponownie  składa hołd muzycznej legendzie Milesa Davisa  wydaniem albumu „Miles Davis Quintet - Live In Europe 1969: BOOTLEG SERIES VOL. 2” prezentującego nagrania "Trzeciego Wielkiego Kwintetu” w składzie:  Miles Davis, Wayne Shorter, Chick Corea, Dave Holland oraz Jack DeJohnette.

Album „LIVE IN EUROPE 1969” prezentuje zapis trzech występów koncertowych Kwintetu zawierające rzadkie i niepublikowane wcześniej nagrania oraz materiał wideo z ich występu w Berlinie. Album ten to pierwszy zbiór prezentujący muzyczne dokonania działającego w latach 1969 – 1970 składu nazywanego ”zaginionym” lub „straconym”.

W grupie zebranej przez Davisa znaleźli się najlepsi muzycy jazzowi tamtych czasów: Shorter grający na saksofonie, mistrz pianina elektrycznego (i okazjonalnie akustycznego)  Corea, grający na basie  Holland oraz perkusista DeJohnette.

Nagrania "Trzeciego Wielkiego Kwintetu" nigdy nie został zapisane w studiu nagraniowym. Materiał z ich europejskiej trasy, jaki znalazł się na albumie „LIVE IN EUROPE 1969” to pierwsza legalnie wydana płyta tego gwiazdorskiego składu. Materiał DVD nagrany w kolorze to niepowtarzalny koncert z listopada 1969 roku w Berlinie. Widzimy tu Milesa sprzed 43 lat w dobrym zdrowiu oraz w szczytowej formie swojej muzycznej drogi.

„LIVE IN EUROPE 1969” na płytach CD prezentuje trzy oddzielne koncerty: z 25 i 26 lipca z Antibes we Francji oraz z 5 listopada w Sztokholmie ( koncert w ramach festiwalu "The Newport Jazz Festival), płyta DVD to 46 minutowy zapis koncertu z Filharmonii Berlińskiej, który odbył się 7 listopada 1969 roku. Koncerty te stanowiące dziedzictwo amerykańskiego jazzu zarejestrowane zostały przez państwowe rozgłośnie radiowe i telewizyjne z Europy. Jak w przypadku wszystkich historycznych projektów Davisa w ciągu ostatnich dwóch dekad remastering nagrań został wykonany przez wielokrotnie nagradzanego inżyniera dźwięku Marka Wildera. Materiał audio i wideo jest więc tu znacznie lepszy od wszelkich nagrań (głównie bootlegów), które pojawiały się na muzycznym rynku. Książeczka dołączona do tego wydawnictwa zawiera unikalne fotografie, opisy i inne niespodzianki dla fanów. Znalazł się tu również materiał napisany przez laureata nagrody ASCAP, Josefa Woodarda zawierający między innymi wywiady, których udzielali Shorter, Corea, Holland i DeJohnette.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !