Felietony i Porady

Charytatywny koncert Antuanetty Miszczenko

Dodano 20 lutego 2017 02:02, przez Redakcja
Charytatywny koncert  Antuanetty Miszczenko


W najbliższą niedzielę, 19 lutego, o godz. 19.00, w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, przy ulicy Modzelewskiego 59 odbędzie się charytatywny koncert fortepianowy utalentowanej, młodej, ukraińskiej pianistki Antuanetty Miszczenko, która 3 lata temu grała na barykadach podczas tragicznych walk o wolność Ukrainy. Bilety-cegiełki w cenie 25 złotych będą do nabycia w kasie Studia bezpośrednio przez koncertem (kasa będzie otwarta od godz. 18.00) oraz przez Internet (http://sklep.polskieradio.pl/bilety.aspx).

Całkowity dochód z koncertu trafi do dzieci żołnierzy, którzy zginęli w wojnie na wschodzie Ukrainy oraz do dzieci z Awdijewki. Pieniądze będą przekazane za pośrednictwem Związku Ukraińców w Polsce, głównego partnera wydarzenia. Patronat honorowy nad koncertem objęła Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Koncert odbędzie się dzięki uprzejmości Zarządu i Dyrekcji Polskiego Radia S.A. (symboliczna cena wynajmu studia) oraz Włodka Pawlika (skrócona sesja nagraniowa).

Antuanetta Miszczenko urodziła się w 1992 roku w Kijowie. Naukę gry na pianinie rozpoczęła w wieku ośmiu lat. Studiowała w Konserwatorium Muzycznym. Zasłynęła swoimi wykonaniami dzieł muzyki klasycznej w samym centrum pamiętnych wydarzeń. Swoją grą wspierała protestujących podczas nocnych wart i ulicznych walk. Uratowała pianino, które miało być użyte jako element barykady. Obiecała protestującym, że będzie dla nich codziennie grać. W rezultacie pianino pomalowane w ukraińskie barwy narodowe stało się jednym z symbolów rewolucji. Na koncercie w Warszawie zagra utwory, które wówczas grała na Majdanie: przede wszystkim Chopina (m.in. „Etiudę rewolucyjną”), ale także „Modlitwę” Bacha oraz utwory ukraińskie.

Koncert zainauguruje promocje wspólnej dystrybucji kinowej filmów dokumentalnych „Usłyszcie mój krzyk” Macieja Drygasa i „Piano” Vity Drygas. Główną bohaterką „Piano” jest właśnie Antuanetta Miszczenko. Film opowiada o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się 3 lata temu na Ukrainie. Drugim najważniejszym bohaterem filmu „Piano” jest Bohdan, uczestnik protestów i walk, który stał się piano ekstremistą. Ten zamaskowany mężczyzna jeździ grać dla żołnierzy na wchodzie Ukrainy na pianinie, na którym wcześniej grała Antuanetta na kijowskim Majdanie .

Z kolei bohaterem filmu „Usłyszcie mój krzyk” jest Ryszard Siwiec, który 8 września 1968 podczas dożynek na Stadionie X-lecia podpalił się na znak protestu "przeciw tyranii kłamstwa, ogarniającego świat" związanej z polską interwencją wojskową w Czechosłowacji. Ofiara jego nie została zauważona przez publiczność na trybunach. W Archiwum WFD zachował się siedmiosekundowy skrawek taśmy, na którym operator utrwalił tragiczne wydarzenie.

Filmy „Piano” i „Usłyszcie mój krzyk” wejdą do kin 17 marca. Dystrybutorem jest firma Żółty Szalik.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !