Felietony i Porady

Dior kontynuuje feministyczne przesłanie

Dodano 28 września 2017 03:09, przez Katarzyna Frąckowiak
Dior kontynuuje feministyczne przesłanie

W zeszłym sezonie Maria Grazia Chiuri zadebiutowała jako pierwsza kobieta, dyrektor kreatywny francuskiego domu mody Dior. Zaprojektowany przez nią feministyczny tshirt z napisem “We Should All Be Feminist” wywołał burzę w świecie mody. Podczas pokazu na sezon wiosna/lato 2018 projektantka nadal kroczy tą samą drogą. Pokazując zupełnie nową, feministyczną koszulkę utwierdza nas, że bardzo ważna dla niej jest walka o równouprawnienie.

Pokaz otworzyła top modelka Sasha Piwowarowa ubrana w koszulkę w czarno białe paski z napisem “WHY HAVE THERE BEEN NO GREAT WOMEN ARTISTS”. Początkowo goście oraz widzowie śledzący pokaz na twitterze, byli zaskoczeni i zmieszani tak odważnym pytaniem widniejącym na koszulce modelki. Jeden z najpopularniejszych blogerów modowych napisał nawet na swoim koncie na twitterze: “Myślę, że Frida Kahlo jest mężczyzną, czyż nie jest świetna?”.

Okazuje się jednak, że owe pytanie, które pojawiło się na koszulce, ma głębsze znaczenie. Jest to bowiem tytuł eseju z 1971 roku autorstwa Lindy Nochlin, który zajmuje się tematem feministycznej historii sztuki. Esej analizuje historię kobiet, które mają trudności z osiągnięciem sukcesu w dziedzinie sztuki. W dużej mierze zależy on od mężczyzn stojących na szczycie. Maria Grazia Chiuri jest pierwszą w historii Diora kobietą dyrektor kreatywną, tak więc napis na koszulce, jak najbardziej ma sens. 

Czy nowy feministyczna koszulka Dior odniesie tak duży sukces jak poprzedni? Jej cena to 700$. Procent (nie wiadomo jeszcze jaki) z ich sprzedaży ma trafić do fundacji, której założycielką jest Rihanna, Clara Lionel Foundation. 

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !