Felietony i Porady

YURI BASHMET altowiolinista, dyrygent i najlepszy żyjący muzyk na świecie

Dodano 19 stycznia 2014 08:01, przez Press
YURI BASHMET  altowiolinista, dyrygent i najlepszy żyjący muzyk na świecie

Yuri Bashmet jest zaliczany do grona najwybitniejszych współczesnych artystów. „The New York Times” okrzyknął go największym altowiolinistą naszych czasów, a londyński „The Times” najlepszym żyjącym muzykiem na świecie. Artysta stale poszerza swój niezwykle bogaty repertuar, urozmaicając go zaadoptowanymi na altówkę utworami oryginalnie przeznaczonymi na inne instrumenty, a współcześni kompozytorzy z całego świata poświęcają mu swoje dzieła.

Yuri Bashmet był pierwszym altowiolinistą, który wystąpił z własnym recitalem w wielu renomowanych salach koncertowych, między innymi w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Barbican Centre w Londynie oraz w La Scali w Mediolanie.

Współczesny mistrz altówki rozpoczął edukację muzyczną jako ośmiolatek, a mając lat osiemnaście, wstąpił do Konserwatorium Moskiewskiego. Pięć lat później Bashmet został najmłodszym profesorem, jaki kiedykolwiek nauczał na tej renomowanej uczelni muzycznej. W 1972 r. początkujący muzyk otrzymał altówkę wykonaną w Mediolanie w 1758 r. przez Paolo Testorego, na której gra do dzisiaj. W 1985 r. artysta po raz pierwszy wystąpił w roli dyrygenta. Obecnie kieruje orkiestrą Soliści Moskwy, z którą w 2008 r. zdobył nagrodę Grammmy za wykonanie utworów Strawińskiego i Prokofiewa.

Yuri Bashmet jest nie tylko wybitnym muzykiem, ale też znanym działaczem społecznym, twórcą fundacji dobroczynnej i bardzo popularną osobistością zarówno w kraju, jak i za granicą. Udało mu się nawet zorganizować koncert w Carnegie Hall z udziałem Eltona Johna i Stevie Wondera. Prywatnie słucha Beatelsów i Jmiego Hendrixa.

Do tego wszystkiego jest wspaniałym gawędziarzem, a o instrumentach smyczkowych opowiada piękne historie… 

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !