Felietony i Porady

Waldemar Świerzy - nie do zapomnienia

Dodano 4 stycznia 2014 04:01, przez Joanna Daniło
Waldemar Świerzy - nie do zapomnienia

Waldemar Świerzy, grafik, malarz, mistrz plakatu, zmarł w Warszawie , miał 82 lata. Był jednym z twórców wybitnej polskiej szkoły plakatu właśnie i artystą nie do zapomnienia, o bardzo charakterystycznej energii kreski, rysunku, plamy, koloru, wymowy…

Jest „odpowiedzialny” za setki, tysiące plakatów cyrkowych, filmowych, teatralnych, muzycznych. Gdy dodamy do tego okładki książek, pism - na przykład „Ty i ja” z kolorem i kreską podnoszącą ciśnienie w latach bez specjalnego koloru, uzbiera się ogromny dorobek artysty.

Jego plakaty były pełne życia, zdecydowanie zapraszały na wydarzenia, o których nimi mówił. Chciało się na nie patrzeć i mówiło się na polskiej ulicy „o, Świerzy!” z dumą, że się je rozpoznaje. Może przez to też były nam bardzo bliskie…

Wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a także na warszawskiej ASP, prowadził także  zajęcia na uniwersytecie w Meksyku, w Berlinie, w Kassel.

Zdobywał mnóstwo nagród za swoje prace, medale na warszawskim Międzynarodowym Biennale Plakatu, laury za Najlepszy Plakat Warszawy i wyróżnienie „Hollywood Reporter" przyznany w Los Angeles, tytułów honoris causa też w jego dorobku nie brakowało.

Był człowiekiem wielkiej skromności, cenił przyjaciół, miał przewrotne poczucie humoru, umiał patrzeć tak, żeby zapamiętać… i chodził w czerwonym szaliku.

A plakaty Waldemara Świerzego pozostały w naszych głowach na zawsze, bo są pełne życia.

 Na zdjęciu plakat z wystawy prac Artysty

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !