Felietony i Porady

Misja Abchazja

Dodano 25 czerwca 2018 03:06, przez Kasia Tilda Frąckowiak
Misja Abchazja

Są różne schematy, według których podróżujemy, zwiedzamy świat, poznajemy nowe miejsca.

Sara Komaiszko 10 lat temu wpadła na pomysł, aby podróżować po różnych krajach świata w porządku alfabetycznym. Miał to być sposób na zebranie materiałów do książek.

Pierwszym państwem na literę A jest Abchazja. Kraj, który oficjalnie nie istnieje. Znajduje się na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego. Formalnie to część Gruzji.

Swoim pomysłem zainspirowała dziennikarkę Anitę Czupryn i fotografkę Velar Grant. W związku z tym, że w dzisiejszych czasach trudno jest zdobyć środki finansowe na taką wyprawę, kobiety postanowiły działać same. Przewidywany budżet na realizację wyprawy to 18000 zł. Taka suma pokryłaby wszelkie koszty podróży dla trzech osób, takie jak bilety lotnicze, wizy, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wyżywienie, transport. 

W celu zebrania środków finansowych na pokrycie kosztów tej wyprawy powstała Misja Abchazja. Na stronie polakpotrafi.pl znajdziecie więcej informacji.

Owocem misji będzie książka, na którą złoży się cykl reportaży i fotoreportaży, o tęsknocie mieszkańców Abchazji do wolności, odrębności i suwerenności. Dziennikarki chcą pokazać Abchazję dnia dzisiejszego. Opowiedzieć, jak ostatnie ćwierćwiecze wpłynęło na rozwój tożsamości narodowej Abchazów, oraz jak wyglądają dzisiejsze wpływy rosyjskie i gruzińskie. W czasach ZSRR kraj ten uchodził za najpiękniejszy fragment Związku Radzieckiego. Tutaj Stalin miał swoją daczę, i tutaj Chruszczow odpoczywał na urlopie w dniu, kiedy go obalono. Dzisiejsza Abchazja ma własny rząd, konstytucję, język, prawo, linie lotnicze, media, a nawet znaczki pocztowe. Formalnie jednak należy do terytorium Gruzji. I właśnie taką Abchazję roku 2018 chcą nam pokazać reporterki.

Zapraszamy na stronę polakpotrafi.pl

Poznacie tam bliżej autorki #MisjaAbchazja, a także znajdziecie więcej informacji na jej temat.

Tam też możecie wesprzeć projekt.

W galerii kilka słów o autorkach #MisjaAbchazja

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !