Felietony i Porady

Ludzie, których tak chętnie oglądaliśmy, czytaliśmy, słuchaliśmy w 2013 roku

Dodano 2 stycznia 2014 10:01, przez Joanna Daniło
Ludzie, których  tak chętnie oglądaliśmy, czytaliśmy, słuchaliśmy w 2013 roku

Miniony rok obfitował w ciekawe wydarzenia kulturalne, pokazujemy subiektywnie co nas zainteresowało i zostało w naszej głowie jako sztuka, przedstawienie teatralne, muzyka, książka.

Teatr: „Słoneczni Chłopcy”- Teatr 6Piętro

Spektakl „Słoneczni chłopcy”  Neila Simona to spotkanie tuzów teatru. Reżyserka Olga Lipińska wiedziała, że warunkiem powodzenia spektaklu będzie obsada. Angażując Piotra Fronczewskiego i Krzysztofa Kowalewskiego, trafiła w dziesiątkę. Aktorzy i reżyserka znając się i rozumiejąc doskonale, pokazali spektakl genialny. Taki duet to teatralna uczta w Teatrze 6Piętro.

Wystawa zagraniczna: Art Nouveau i Tamara de Lempicka - Pinekoteka Paryska

Pinekoteka Paryska dwie równoległe wystawy tworzące całość: : Art Nouveau i Tamara de Lempicka. Pierwsza wystawa sztuki secesyjnej w Paryżu od 1960 roku, z plejadą znakomitych  artystów, którzy przekształcili obowiązującą estetykę i uczynili życie bardziej przyjemnym i dekoracyjnym. Potem było już Art Deco i Tamara de Lempicka.

Wystawa w Polsce: Mark Rothko – Muzeum Narodowe w Warszawie

Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie w Muzeum Narodowym w Warszawie były niezwykłą okazją do zmierzenia się z artystą największego formatu.

Album zagraniczny: „Searching For Sugar Man”- Sixto Rodriguez

Album „Searching For Sugar Man” stał się w tym roku muzycznym wydarzeniem w wielu krajach na całym świecie. Muzyka do nagrodzonego Oscarem poruszającego filmu „Searching For Sugar Man” sprzedała się na całym świecie w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy. Zbiór ponadczasowych utworów zebranych na tej płycie prezentuje Rodrigueza jako muzycznego wizjonera i niezwykłego człowieka.

Książka: „Polański Portret Mistrza” – James Greenberg

Jedyna autoryzowana przez reżysera retrospektywa jego filmów z przedmową samego bohatera. Pełna anegdot, niezwykłych wspomnień i zdjęć. Pokazuje cały dorobek reżysera, który miał bardzo „gęste” życie. Wciąga.

A co Was zachwyciło w minionym roku? Jesteśmy ciekawi.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !