Felietony i Porady

Charyzmatyczny Elvis Presley

Dodano 16 sierpnia 2013 01:08, przez JD
Charyzmatyczny Elvis Presley

Jego muzyczne zainteresowania ukształtowały się pod wpływem muzyki pop, country i gospel. Jako nastolatek był zafascynowany czarnym R & B granym na słynnej Beale Street. Karierę piosenkarską rozpoczął w legendarnej wytwórni Sun Records, potem wszystko szło już ku wielkiej karierze piosenkarza z wielką charyzmą, którą zawłaszczał szczególnie młodą widownię.

 W r. 1956 stał się już międzynarodową sensacją. Jego brzmienie i styl, stanowiące nowatorską kombinację wszystkich wcześniejszych i aktualnych wpływów oraz  zatarcie różnic społecznych i rasowych czasów mu współczesnych, zapoczątkowało nową i całkowicie odmienną erę amerykańskiej muzyki i kultury masowej.

Elvis Presley wystąpił w 33 filmach, które odniosły sukces, a piosenki ze ścieżek dźwiękowych zajmowały czołowe miejsca na listach przebojów. Swoimi występami telewizyjnymi oraz bijącymi rekordy frekwencji koncertami „live” na trasach i w Las Vegas, zdobył wielkie uznanie i stał się jaśniejącą gwiazdą Ameryki.
„W skali globalnej sprzedaż jego płyt przekroczyła miliard i jest znacznie większa niż ma to miejsce w przypadku jakiegokolwiek innego artysty. W Stanach Zjednoczonych co najmniej 112 różnych albumów i singli zdobyło status złotych, platynowych bądź multiplatynowych, zostawiając daleko w tyle wszystkich innych wykonawców.”

Był artystą kontrowersyjnym, pełnymi seksu ruchami i brzmieniem, w którym słyszało się wpływy czarnoskórych wykonawców, prowokował "broniących moralności" członków establishmentu oraz środowisk religijnych.  Ale młodzież go uwielbiała!

 Zapoczątkował modę na gadżety wykorzystujące jego wizerunek i cały przemysł pamiątkarski. Licencjonowane firmy produkowały aż trzydzieści różnych wyrobów, takich jak kapelusze, T-shirty, dżinsy, chustki na głowę, tenisówki, koszule, bluzki, paski, torebki damskie, portfele, podpórki do książek, statuetki, szminki do ust, wody kolońskie, wypchane psy myśliwskie, materiały piśmiennicze, swetry, naczynia stołowe i wiele, wiele innych. A Ameryka szalała na punkcie tych drobiazgów, stał się głównym i podstawowym symbolem nowej kultury młodzieżowej, będąc jednocześnie jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w amerykańskim społeczeństwie.

Jego charakterystyczne stroje, szczególnie te z czasów Las Vegas i ostatnich lat koncertowania, stały się kultowymi tak samo jak uczesanie artysty.

Ale Elvis Presley to przede wszystkim muzyka, głos i charakterystyczny sposób śpiewania. „Love me tender” i mnóstwo innych wielkich przebojów na zawsze weszło do naszej płytoteki i serc.

Zmarł w Graceland, swej posiadłości w Memphis, 16. sierpnia 1977 roku. Dziś mamy rocznicę jego zejścia ze sceny…

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Komentarze użytkowników sophisti.pl