Felietony i Porady

Bob Dylan laureatem Literackiego Nobla 2016.

Dodano 15 października 2016 02:10, przez Katarzyna Frąckowiak
Bob Dylan laureatem Literackiego Nobla 2016.

Bob Dylan został laureatem literackiej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za utworzenie nowego wyrazu w tradycji pieśniarskiej.
Laureatów wyłania Akademia Szwedzka - instytucja zajmująca się promowaniem literatury i języka szwedzkiego. Do tej pory przyznano 112 nagród. W gronie uhonorowanych znalazło się czworo Polaków -Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz oraz Wisława Szymborska.


Dylan (a właściwie Robert Allen Zimmerman) urodził się 24 maja 1941 roku w Duluth w stanie Minnesota. To piosenkarz, poeta, kompozytor - ikona współczesnej kultury amerykańskiej. Jest jedną z najważniejszych postaci muzyki popularnej, tradycyjnego folku i country bluesa. Jego teksty zawierają komentarze społeczne, polityczne, filozoficzne oraz odwołują się do klasyki literackiej. Najsłynniejsze piosenki to "Blowin' in the Wind", "Like a Rolling Stone" czy "The Times They Are a-Changin", które stały się hymnami ruchu kontrkulturowego dominującego w Ameryce lat 60. i 70.
"Bob Dylan to wielki poeta, który jest czytany i powinien być czytany” - tak powiedziała po wręczeniu nagrody w swoim wystąpieniu Sara Danis sekretarz nagrody. ,,To wielki poeta, uosobienie tradycji. Od 54 lat wymyśla siebie na nowo, tworzy dla siebie nowe tożsamości. Jeśli dopiero zaczynasz z jego twórczością, warto przeczytać... a właściwie posłuchać jego albumu "Blonde on blonde" z 1966 roku. Mnóstwo klasyków, to wyjątkowy przykład tego, jak on rymuje, w jak obrazowy sposób pisze." Następnie porównała Dylana do Homera i Safony.
Jego twórczość była już wcześniej wielokrotnie nagradzana, chociażby Grammy czy Nagrodą Pulitzera.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !